Nové rozpočtové určení daní? Transparentnější a spravedlivá kritéria, míní hejtman Půta. Nastřelená od stolu, nesouhlasí náměstek Kania

2. duben 2024

Asociace krajů předložila návrh na změnu rozpočtového určení daní. Nově bude záviset mimo jiné na počtu lidí a délce silnic. Dva kraje a Praha s návrhem nesouhlasí. „Nevychází z analytických podkladů výdajů krajů. Jde o de facto od stolu nastřelená kritéria,“ říká náměstek moravskoslezského hejtmana Jaroslav Kania (ANO). Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jsou navrhovaná kritéria transparentní a spravedlivá. „O tom není žádných pochyb,“ zdůrazňuje.

Podle Půty je současný systém, který platí od roku 2005, naopak naprosto netransparentní. Připomíná, že mezi Prahu a dalších 13 krajů se peníze rozdělují procenty pevně stanovenými v zákoně o rozpočtovém určení daní.

Čtěte také

„Myslím, že neexistuje ani žádný podklad, ze kterého se před 20 lety to číslo vypočítalo. Minimálně 4 roky se kraje na všech možných úrovních věnují změně systému. A právě změna ke každoročnímu přepočtu podle čísel, ideálně Českého statistického úřadu, je nejvíc spravedlivý a transparentní krok,“ míní liberecký hejtman.

S tím, že dělení daňových výnosů není v současné době transparentní a spravedlivé, souhlasí i Kania. Předkládaný návrh je ale podle něj pro Moravskoslezský kraj nepřijatelný.

Pokud by se mělo jít tzv. nákladovou metodou, paradoxně by byly zvýhodněny kraje, které se nemusí chovat efektivně.
Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)

„Nevychází z toho, na čem jsme se shodli v ekonomické komisi Asociace krajů v roce 2022, že se nový rozdělovací mechanismus bude opírat o výdaje jednotlivých krajů – o důkladně zpracované analýzy, na co kraje vynakládají své peníze. To, co je nyní zpracováno, nemá analytický podklad. Některá navržená kritéria jsou netransparentní anebo nejsou podložená ekonomickými analýzami,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

Podle Půty je předkládaný návrh kompromisem, který v roce 2022 podpořilo 11 krajů. „Finanční komise předložila před více než dvěma lety do Rady asociace návrh právě s parametry, které teď používáme. Po dvou letech jsme došli na úrovni hejtmanů ke kompromisu, který teď předkládáme vládě k dalšímu projednávání,“ upřesňuje.

„Pokud by se mělo jít tzv. nákladovou metodou, paradoxně by byly v rozpočtovém určení daní zvýhodněny kraje, které se třeba nemusí v jednotlivých oblastech chovat efektivně, oponuje liberecký hejtman náměstku Kaniovi.

Ano, v roce 2027 žádný kraj nebude mít mínus – ale někdo bude mít hodně a někdo bude mít hodně málo.
Jaroslav Kania (ANO)

Když budu mít kilometr veřejné dopravy za padesátikorunu a jiný kraj za 70 korun, ze strany státu nedává logiku přispívat kraji, který je dražší, na veřejnou obslužnost větším podílem.“

Že se koheze nedaří, je smutná realita

Podpora strukturálně postižených regionů je podle Půty nastavena dobře. Připomíná, že mimo rozpočtové určení daní směřuje do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje významný objem finančních prostředků především z evropských zdrojů.

Čtěte také

„Měly by napomáhat kohezi mezi slabšími a silnějšími regiony. A to, že se nám koheze v naší zemi nedaří, je bohužel smutná realita. Praha je více než na dvojnásobku HDP zbytku ČR a to určitě není úplně dobrý výsledek,“ konstatuje Půta, který je rovněž místopředsedou Asociace krajů ČR.

Kania upozorňuje, že nové nastavení pravidel by pro Moravskoslezský kraj znamenalo roční propad příjmu o 565 milionů korun proti výši v roce 2023.

„A to je to, co říkáme. Pojďte srovnávat data na základě stávající situace a nové situace. Pan hejtman správně říká, že v roce 2027 žádný kraj nebude postižen tím, že bude mít méně, než má nyní. Ano, to je pravda, nikdo nebude mít mínus ale někdo bude mít hodně a někdo bude mít hodně málo,“ naznačuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania (ANO).

Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , kbr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.