Jiří Pehe: Předvolební krajina je plná politických invalidů

26. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Volební urna | Foto: Michal Klíma, Mf Dnes + LN / Profimedia

Jiří Pehe: Předvolební krajina je plná politických invalidů

České politické strany nejsou před nadcházejícími volbami v dobrém stavu. Mezi těmi parlamentními nenajdeme téměř žádnou, která by nečelila nějakému skandálu nebo trestnímu stíhání stranických představitelů. Výjimkou jsou jen dvě menší strany koalice Spolu – lidovci a TOP 09. 

Jenže obě tyto strany jsou pevně svázány s Občanskou demokratickou stranou. A ta se potýká s kauzou, v níž ministerstvo spravedlnosti – pod vedením Pavla Blažka (ODS) – přijalo téměř miliardu korun v bitcoinech od člověka nedávno propuštěného z vězení, kam ho soud poslal za obchodování s drogami a zpronevěru.

Čtěte také

Politici ODS se brání, že se nepodařilo prokázat, že peníze pocházely z trestné činnosti. Jenže je jasné, že si odsouzený zločinec prostě nemohl vydělat miliardy korun řádným způsobem.

Ministr Blažek sice rezignoval, ale ODS se nedokázala vypořádat podobným způsobem s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, jehož roli v kauze kritizuje opozice.

Kdyby obě menší strany koalice Spolu měly jistotu, že se do Poslanecké sněmovny dostanou samostatně, asi by nyní zvažovaly, zda spojení s ODS neukončit.

Dozimetr míří k soudu

Hnutí Starostové a nezávislí, vládní partner koalice Spolu, pro změnu čelí korupční kauze Dozimetr, která se začne soudně projednávat v několika příštích týdnech.

Čtěte také

I kdyby během soudního líčení nevyšla najevo nová odhalení, tato kauza, s níž byli spojeni někteří politici STAN, bude ve středu mediálního zájmu až do voleb.

Piráti před časem odešli z vládní koalice kvůli obviněním, že ministerstvo pro místní rozvoj, které vedl jejich předseda Ivan Bartoš, nezvládlo digitalizaci stavebního řízení.

Představitelé strany se sice brání se, že rozsah selhání ministerstva byl uměle nafouknut politickými oponenty, jenže stranické preference Pirátů i tak klesly až k hranici volitelnosti. Navíc se v kauze šermuje trestními oznámeními.

Čapí knízdo a kauza SPD

Opoziční hnutí ANO se pro změnu bude potýkat s obnovením soudního řízení v kauze Čapí hnízdo. Ústřední roli v této kauze – točící se okolo neoprávněného získání evropských peněz – hraje předseda Andrej Babiš.

Čtěte také

Odvolací soud, k němuž se kauza vrátila už podruhé po osvobozujících rozsudcích prvoinstančního soudu, přitom tentokrát fakticky rozhodl, že Babiš je vinen. A zavázal prvoinstanční soud, aby se tímto nálezem řídil.

Trestnímu stíhání, které by mohlo skončit soudním řízením, čelí i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Je vyšetřován kvůli možnému podněcování k nenávisti v souvislosti s plakáty použitými ve volební kampani před loňskými krajskými volbami. Podle kriminalistů byly plakáty, kterými chtělo hnutí SPD údajně jen upozornit na nebezpečí ilegální migrace, rasistické.

A teď i Turek

Problémům čelí i donedávna sílící nové hnutí Motoristé sobě. Jeho hlavní tvář Filip Turek byl usvědčen několikrát ze lži v souvislosti s dopravními přestupky. Nyní se v médiích také objevily zprávy, že na něj bývalá přítelkyně podala trestní oznámení kvůli znásilnění a domácímu násilí.

Čtěte také

V této věci sice nebylo proti Turkovi zahájeno trestní stíhání, a možná – po prošetření policií – ani nebude. V kontextu jeho jiných oplétaček se zákonem Motoristům tato kauza v očích veřejnosti ale nejspíš uškodí.

Pokud to shrneme: česká předvolební krajina je plná politických invalidů. Značnou roli v rozhodování voličů tak budou hrát nikoli politické programy, ale to, jak vážně budou brát skandály a kauzy, které se pojí s téměř se všemi většími stranami.

Co udělají voliči?

Mnoho zklamaných voličů vládní koalice asi nepřeběhne k současné opozici. A to nejen kvůli jejím vlastím skandálům, ale i proto, že ji mnoho voličů vládních stran vnímá jako hrozbu demokracii a zakotvení země v západních strukturách.

Jiří Pehe

A naopak, k vládním stranám nepřeběhnou dosavadní voliči ANO a SPD či příznivci Motoristů, protože je definují silně odmítavé postoje k vládě a zahraničně-politické orientaci České republiky.

Mnoho voličů tak nejspíš zůstane doma. Potvrzují to i některé nedávné průzkumy. Podle nich se nyní k volbám chystá přijít ve srovnání s minulostí rekordně nízký počet voličů.

Autor působí na New York University Prague

autor: Jiří Pehe

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.