Rituál se slibem dělají lidé i bez svatby. Asi chtějí svobodu a je to moderní, hodnotí psycholožka

27. srpen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Svatba v kostele (ilustrační foto) | Foto: Pixabay, Licence Pixabay, ©

Přehrát celý seriál (2 z 2 dílů)

1. díl: První část Vertikály

2. díl: O svatbě debatují psycholožka Zuzana Peterová a arciopat Petr Prokop Siostrzonek

„Společnost je sice rozdělená na ty, kteří jsou pro svatby a kteří ne, ale já myslím, že rituál přežije. Že je to trvalá hodnota a záleží na nás, jak to umíme předat,“ věří psycholožka a psychoterapeutka Zuzana Peterová. Souhlasí s ní i břevnovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek: „Také prožívám tuto naději, že lidé budou stále více objevovat hodnotu svatebního obřadu, že si mohou říci před svědky svoje ano.“

Podle Siostrzonka tím pár převezme odpovědnost za svůj vztah. „Přece jen každá dvojice, když je upřímná k sobě navzájem, tak cítí, že jim bez svatby něco schází. Zvlášť když přijdou děti,“ tvrdí ve Vertikále kněz. 

Čtěte také

Psycholožka Peterová připomíná, že existují i jakési svatby bez svatby. „Znám partnerství, kde si udělali rituál bez svatby sami pro sebe. To je dnes taková módní záležitost. Domluví se, jdu k řece nebo třeba do hor a tam si udělají svůj rituál sami pro sebe nebo s nejbližšími přáteli. A slibují si, že budou spolu, dokonce si předávají prstýnky... Čili přenesou ten rituál do jiné podoby, ale mají ho, protože je důležitý, je to životní mezník, předěl,“ popisuje a dodává: 

„Svým způsobem je chápu. Chtějí mít tu svobodu. Dnes je za každým slovem svoboda, ale každý má o svobodě jinou představu. Je to asi i trochu ochrana před tím, co bylo zažitý, aby to šlo trošku jinak, moderně,“ dodává Peterová.

V čem se liší židovská a katolická svatba? Poslechněte si debatu Evy Hůlkové, kterou jsme vysílali v repríze.

V první části pořadu se dozvíte, že rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková je znepokojena situací na Katolické teologické fakultě, dala výpověď historikovi Tomáši Petráčkovi. Zákulisí náboženské organizace Šinčchondži tento týden v reportáži poodhalily Seznam Zprávy. Působení jihokorejské církve probereme s religionistou Zdeňkem Vojtíškem. V září budou křesťané více myslet na ochranu životního prostředí. Začíná Doba stvoření. Francie zvažuje zákaz křesťanského hnutí Civitas. Moderuje Naděžda Hávová.

autor: Eva Hůlková

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.