Terezín? Dodnes neumíme přijmout vlastní historii, shodují se autoři dokumentu Mezi příkopy a valy
Dokumentární film Mezi příkopy a valy byl natočený pod záštitou organizace Post Bellum. Mapuje problém naší nejvýznamnější památky holocaustu a zároveň živého města Terezín. Místní by na ponurou historii města raději zapomněli – šlo jen o čtyři roky. Snaha zapomenout však městu zatím život nevrací. „Obecně se dá říct, že se nám v Česku přijmout vlastní historii nedaří,“ myslí si nezávislý badatel a výzkumník Martin Šmok, spoluautor snímku.
„Jsme zvyklí na konstrukci historie jako národního narativu a věci, které se tomu vymykají, vlastně nevíme, jak uchopit. Terezín je symbolem národního utrpení. Vznikl tam Památník Terezín, který se ale původně jmenoval právě Památník národního utrpení, je tam i národní hřbitov,“ doplňuje průvodce dokumentem Šmok.
Čtěte také
„A to ghetto samotné a příběhy těch lidí minimálně část národa nepovažuje za součást svého národa. Prostě se nám do našeho vyprávění moc nehodí – ať už proto, že se lidé narodili už těsně po válce, nebo v období totality. A dnes jsme od toho tak daleko, že jednoduché říct, že to je všechno dávná historie, proč nám to pořád připomínáte. A vytěsňovat věci, které jsou příliš složité, tak ta je nám tady lehce vlastní,“ upřesňuje badatel Šmok.
„Když na to navážu, přijde mi, že tento úkol je na to malé místo strašně velký. Terezín jen místo spoluurčované politiky dvou organizací – jedno je samotné město Terezín a druhé samotný památník. Proto se domnívám, že na tak malé město je tak obrovská agenda připomínání velký úkol – a vlastně to po něm ani nemůžeme chtít,“ přidává názor filmař Viktor Portel.
Proč se Terezín stal městem duchů? Jak přijmout vlastní historii? A jak na podobných místech historii zpřítomňovat a zároveň jim dát i prostor pro další život? Poslechněte si celou debatu Vertikály s tvůrci dokumentu Mezi příkopy a valy, ptá se Karolina Antlová.
V první části Vertikály se dozvíte:
Na začátku roku patří ulice českých a moravských měst tříkrálovým koledníkům. Kam bude letos Charita ČR směřovat výnos sbírky?
Také připomeneme, že mnozí pravoslavní věřící teprve oslaví Vánoce a v neposlední řadě představíme sbírku Česká litanie. Magazínem provází Naděžda Hávová.
Související
-
Památník Terezín veřejnosti zpřístupnil kartotéku lidí vězněných v ghettu
Památník Terezín zpřístupnil veřejnosti kompletní kartotéku lidí vězněných v ghettu na konci války.
-
Egon Lánský byl jako dítě vězněn v Terezíně. V 90. letech spolupracoval se Zemanovou ČSSD
Když se 9. listopadu 1989 hroutila Berlínská zeď, byl u toho i redaktor Rádia Svobodná Evropa Egon Lánský. Novinář, který během života vystřídal mnoho různých zaměstnání.
-
V Terezíně uspořádali tradiční vzpomínkovou akci k uctění obětí nacistické perzekuce
Tryzna k uctění obětí nacisistické perzekuce se koná v neděli 19. května na Národním hřbitově v Terezíně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.