Míříme do klimatického pekla? Svět se probouzí a i církev začíná být „zelená“, myslí si kněz a přírodovědec Vácha
Nakolik se během posledních let proměnil v řadách církve postoj k ochraně klimatu a k osudu planety? Ocitáme se jako společnost na osudové křižovatce? Je toto téma opravdu prioritou, anebo vyléváme kyblíčkem vodu z Titaniku? Jaký je smysl mohutných summitů o klimatu, jako byl ten právě skončený v egyptském Šarm aš-Šajchu?
„Svět je na křižovatce v tom smyslu, že si začíná uvědomovat, že globální změna klimatu je opravdu problém... Přece jen se trošičku probouzí a říká si ‚aha, máme tady problém, tak s tím pojďme něco udělat a zkusíme teda udržet oteplování na těch 1,5 stupně, na předindustriální úroveň‘,“ říká Marek Vácha, přírodovědec, teolog a katolický kněz.
Čtěte také
Na problém podle něj začala aktivně reagovat i církev. „Změny jdou překvapivě zdola, nebo možná nepřekvapivě. A ten ekosystém katolické církve, zdá se mi, se mění velmi rychle a velmi pozitivním směrem. Církev začíná být zelená a ten první opravdu zelený papež byl Benedikt XVI.“
„A současný papež František kam přijde a kde mluví, tak tam vždy vkládá nějaký odstaveček o ochraně přírody… Zdá se mi, že ty věci přece jenom začínají nabírat na tempu. A konstatuji to s velikou radostí.“
Poslechněte si celou debatu Vertikály s katolickým knězem, přírodovědcem a etikem Markem Váchou a s evangelíkem Markem Drápalem, vůdčí osobností České křesťanské environmentální sítě. Moderuje Eva Hůlková.
Související
-
České vlády už několik let ignorují klimatickou krizi, zlobí se inciativa Univerzity za klima
Vysokoškolští studenti v Praze stávkovali a pochodovali za klima, podle nich vláda pro jeho ochranu nedělá dost. Je namístě kritika klimatických aktivistů?
-
Apolena Rychlíková: Univerzity pořádají stávky za klima po celé zemi
V roce 2019 vznikla v reakci na středoškolské hnutí Fridays for Future vysokoškolská větev s názvem Univerzity za klima. Ta se poprvé do povědomí zapsala v roce 2019.
-
Více demokracie, méně klidu na práci. Studentské stávky za klima ukazují správné fungování univerzit
Před 17. listopadem se na univerzitách rozbíhají okupační stávky a další protestní akce nejen za klima. Jejich ohlášení vyvolalo na sociálních sítích bouřlivou diskusi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.