Je to pozvání, které se neodmítá, říká teolog Macek o synodním procesu. Zahájil ho papež František

17. říjen 2021

Čím jsou laikové pro katolickou církev, na to má přinést odpověď dvouletý synodní proces, který v říjnu zahájil papež František. „My to dnes úplně nevíme. Je to dva tisíce let stará otázka,“ říká David Macek, vysokoškolský pedagog, sociolog a teolog. „Ani Ježíšovi společníci nevěděli, jaké to celé bude, ale to pozvání na cestu přijali,“ dodává s tím, že v současnosti se církev potýká se skandály sexuálního zneužívání, kterého se dopouštěli kněží například ve Francii.

„Podstatné je, abychom se vydali na společnou cestu,“ zdůrazňuje Macek zapojení veřejnosti do debat v církvi, jak to právě teď umožňuje synodní proces. „Je zván celý boží lid, aby se zapojil, vyjádřil. Všichni teď máme možnost něco ovlivnit. To je pozvání, které se neodmítá.“

„Současný kontext je palčivý, bolí,“ souhlasí Prokop Brož, který vede národní tým laiků.

Co může podle nich synodní proces přinést? Poslechněte si debatu Vertikály, provází jí Eva Hůlková.

V první části Vertikály uslyšíte, že několik francouzských sdružení žádá kolektivní rezignaci biskupů kvůli zprávě o zneužívání. Tématu antisemitismu v umění se věnuje nová výstava v Liberci. Moderuje Adam Šindelář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.