Andrew Hodges: Alan Turing – Enigma
Alan Turing se do historie zapsal jako vynikající matematik a zakladatel moderní informatiky. Jeho práce na prolomení německých kódů rozhodujícím způsobem ovlivnila průběh 2. světové války.
Ještě před válkou přišel s konceptem univerzálního stroje, který se v roce 1945 zhmotnil do prvního návrhu programovatelného počítače.
Winston Churchill dokonce sám přikázal utajit jeho jméno a činnost. Ve svých válečných zápiscích pouze píše, že tento specialista a jeho oddělení „nám snášejí zlatá vejce". Takže teprve 25. května 2011 mohl americký prezident Barack Obama říct v projevu k členům britského parlamentu: „Isaac Newton, Charles Darwin a Alan Turing jsou největším britským přínosem světové vědě.“
15dílnou četbu vysíláme od 9. ledna v premiéře. Z překladu Martina Nového pro rozhlas upravil Ludvík Němec. V režii Lukáše Kopeckého čtou Vladimír Hauser, Jiří Valůšek a Barbora Goldmannová.
Související
-
Denně závodili s časem, když luštili kód Enigma. Zkrátili válku o dva roky
Před 70 lety zbývaly poslední okamžiky do spojeneckého vylodění v Normandii. Napilno měli nejen vojáci invazních jednotek, ale taky geniální mozky, jejichž zbraní b...
-
Šifry, Alan Turing a Enigma
Letos si připomínáme 100. výročí narození otce moderních počítačů. Co z jeho práce přetrvalo do dnešních dnů?
-
Našli jsme nepřesnosti ve filmu Kód Enigmy! Třeba o Tuňákovi...
Americký film Kód Enigmy, který do našich kin dorazil koncem minulého týdne, vyvolal rozruch. A to nejen proto, že posbíral 8 nominací na Oscara. Jeho prostřednictv...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.