Nežádoucí účinky očkování? Horečka, únava, slabost či „kocovina“
Zájem o očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 roste. Doposud ji dostaly přes tři miliony lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Na třetí dávku teď čeká přes 300 tisíc zájemců. Jaké jsou benefity posilující dávky vakcíny a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky, zjišťoval další díl Koronafokusu se Zuzanou Machálkovou.
„Třetí dávka téměř eliminuje zejména těžké průběhy covidu. V té super těžké podobě v podstatě neleží v nemocnici nikdo, kdo by měl posilující dávku,“ připomíná ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Booster je tak důležitý proto, že účinnost schválených vakcín postupem času klesá.
Zvlášť teď u nakažlivějšího omikronu je účinnost dvou dávek o něco nižší než u předchozích variant. I proto je podle Duška důležité přeočkovat se ještě tou posilující dávkou. Předejít se tím dá totiž i hospitalizacím kvůli covidu-19.
Čtěte také
Dušek připomíná, že i když omikron v Česku převažuje, díky proočkovanosti počty hospitalizovaných s covidem-19 klesají.
Aktuálně je v nemocnicích 2146 pacientů, na jednotkách intezivní péče je 380 z nich. Ve srovnání s minulým týdnem je to o 130 případů méně.
Nejčastější je horečka
Nežádoucí účinky jsou pak podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové, velmi podobné, jako u předchozích dvou dávek. Poslední údaje k 3. lednu, popisují nejčastěji horečku, únavu, slabost, bolest na hrudi nebo v podpaží, případně pocit srovnatelný s „kocovinou“. Míň se pak objevují, a jen dočasně, třeba i mdloby, otoky kloubů, případně narušení řeči.
Čtěte také
Nutno dodat, že se nežádoucí účinky se mohou objevit u jakékoli vakcíny nebo léku, ale rozhodující je, že převažuje ochrana před onemocněním, s tím, že ty vedlejší účinky by měly být opravdu jen krátkodobé a po pár dnech odeznít.
Všechny nežádoucí příznaky najdete na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Ředitelka Storová upozorňuje, že u všech těch hlášení jde o podezření na nežádoucí účinky, není tedy vyložené prokázáno, že by souvisely s očkováním proti koronaviru. Hlášení nežádoucích účinků pak můžete poslat prostřednictvím elektronického formuláře.
Poslechněte si Koronafokus v audiozáznamu, připravila Zuzana Machálková.
Koronafokus vysíláme každý pracovní den okolo 9:20. Pokud vás cokoliv v souvislosti s epidemií zajímá, můžete nám napsat na e-mail covid@rozhlas.cz.
Související
-
Pět dní doma po antigenním testu, ale bez „zelené“. Systém zapíše prodělání covidu jen po PCR testu
„Základem pro vystavení certifikátu je pozitivní PCR test zadaný do ISIN. Nic jiného bohužel mou covid pozitivitu nedokáže doložit,“ říká Lukáš Trnka z agentury NAKIT.
-
Změna pravidel pro omikron: Do 16. ledna platí pokyn hygieny, že očkovaní nemusí do karantény
Aktuálně vydaný Metodický pokyn hlavní hygieničky má ve výjimkách z karantény jak očkované tak ty, kteří covid v posledním půlroce prodělali. Pokyn platí ale do 16. ledna.
-
Rizika omikronu: kvůli vysoké nakažlivosti uvrhne mnoho lidí do karantény, hrozí výpadky společnosti
Varianta koronaviru omikron je vysoce nakažlivá a velmi rychle vytlačuje dosud převažující deltu. V jaké situaci Česko omikron zasáhne a co může způsobit?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka