Nevládní organizace s pašeráky nespolupracují. Jen migranty nenechají zemřít, říká Sládková
Bude se letos opět opakovat velká uprchlická krize, která začala v roce 2015? Zdálo se, že opatření Evropské unie víceméně fungují, před týdnem ale Itálie s Maltou odmítly přijmout 629 afrických běženců na lodi Aquarius.
Migranty nakonec přijala španělská Valencie. Taky ale proběhla diplomatická roztržka mezi Římem a Paříží a na veřejnost se dostal spor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem, opět na téma migrace a vracení běženců z německých hranic. I proto byl, na konec příštího týdne, do Bruselu svolán summit členských zemí EU. Proč se rozbuškou stala právě loď Aquarius?
„Vlastně nejde jen o jednu, ale i o další dvě doprovodné lodě,“ doplňuje ředitelka české pobočky Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládková. Nový je prý hlavně postoj italské vlády. Italský ministr vnitra Matteo Salvini je ve funkci teprve od června a prohlásil, že jeho země nebude dál přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, které „jen“ nahrávají pašerákům migrantů z Afriky. Přitom jde o několik let známý jev, což potvrzuje i Sládková.
Pašeráci je vyhodí do mezinárodních vod
Italové odmítnutím lodi s migranty nutí Evropu přehodnotit migrační politiku
Francouzský prezident Emmanuelle Macron ostře zkritizoval novou italskou vládu poté, co odmítla vpustit do svých přístavů loď Aquarius s 629 migranty na palubě. Itálie naopak zareagovala prohlášením, že nedostatek solidarity s běženci vždy projevovala především samotná Francie.
„Dlouhé roky nabírají pašeráci u břehů Afriky, hlavně Libye, migranty, které pak někde v mezinárodních vodách donutí přestoupit na gumové čluny. Bez kapitána a jen někomu dají do ruky nějaké mapy s tím, že dál plují sami,“ popisuje stav ve Středozemním moři.
„Lodě členských států EU, Frontexu (Evropská pohraniční a pobřežní stráž) nebo nevládních organizací jako Lékaři bez hranic, se pak snaží pomáhat lidem z potápějících se člunů,“ dodává. „To je pořád stejné. Co stejné není, je nový postoj.“ Taky ale odmítá Salviniho prohlášení, podle kterého nevládní organizace nahrávají pašerákům.
„Naprosto to odmítám. Podobné názory posloucháme už dlouho, protože se málokdo dokáže smířit s tím, že jsou ti lidé prostě ponecháni svému osudu. Počty lidí, kteří ve Středozemním moři zemřou, rozhodně nejsou malé. Nevládní organizace nejsou vedeni žádnou jinou snahou, než je nenechat zemřít,“ zlobí se ředitelka české pobočky Mezinárodní organizace pro migraci.
Aquarius provozují Lékaři bez hranic spolu s francouzskou humanitární organizací SOS Méditerranée. Francouzský prezident Emmanuel Macron Itálii za tento postoj kritizoval, ale pomoc nenabídl.
„Bylo to tak, že Aquarius nejdřív doplul k italským břehům, ale ve stejné době Italové zachránili dalších 1409 lidí na lodích Frontexu a plavidlech státních italských úřadů. Těmto uprchlíkům ale doporučili plavbu směrem na Maltu. O Francii nebyla vůbec řeč. Až když to bylo neúnosné, protože nešlo jen o dospělé, ale i o děti a těhotné ženy, tak jim pomoc nabídlo Španělsko.“
Do Španělska podle Sládkové letos přišlo přes 35 tisíc běženců, což je nárůst, zatím ale malý. „Pokles máme u Itálie, ale stále víc lidí přechází východní středozemní cestou, tedy přes Albánii, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu. To je úplně nová trasa,“ dodává Lucie Sládková.
Politiku Itálie komentoval i Ondřej Houska z Hospodářských novin. Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Migranti na lodi Aquarius
Více než šest stovek migrantů na palubě lodi Aquarius se přemístí na plavidla italského námořnictva, která je dopraví do Španělska. Co na tuto situaci říkáte?
-
Každému říkáme ekonomický migrant, ale migrace ze Sýrie byla čistě uprchlická, kritizuje Rozumek
Je současná podoba dohody zvané Dublin IV prosaditelná? Hosty Karolíny Koubové byli ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek a Jan Skopeček z ODS.
-
Muslimští migranti mění tvář vymírajícího ruského venkova
„Radši vy než Číňani, říkal mi bývalý šéf,“ vypráví Nozim Solijev. Čtyři pětiny Rusů ale požadují omezení přílivu migrantů, nebo aby žili v oddělených oblastech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.