"Nevinné" krysy ze Středomoří

5. říjen 2009

Krysy obecné se díky člověku dostaly na mnoho mořských ostrovů, kde napáchaly značné škody na místních druzích ptáků. Ostrovy ve Středomoří jsou ale podle nové studie výjimkou.

Za obzvláště zranitelné vůči krysám bývají pokládány druhy trubkonosých ptáků, jako jsou albatrosi a buřňáci. Tito ptáci hnízdí i na ostrovech v západním Středomoří, na které krysy obecné (Rattus rattus) spolu spolu s lidmi cestují už 2000 let. Pozoruhodné je, že za tu dobu tady nevyhynul ani jediný ptačí druh. Také podle nové studie ze Středomořského institutu ekologie a paleoekologie (IMEP) je dopad přítomnosti krys pozoruhodně mírný.

Ze čtyř druhů trubkonosých ptáků (buřňák malý, buřňák středomořský, buřňák baleárský a buřňáček malý), které hnízdí v západním Středomoří, je invazí krys ohrožen pouze buřňáček malý (Hydrobates pelagicus). Hojnost zbývajících tří druhů podle vědců ovlivňuje spíš prostředí na jednotlivých ostrovech než výskyt krys. Důvodem je, že v místech chráněných přirozenými bariérami se vytvořily ptačí rezervace, ve kterých se krysy a hnízdící ptáci potkávají jen velmi omezeně. Bez bariér by ale ptáci nejspíš dopadli stejně špatně jako jejich příbuzní z některých tropických ostrovů.

Výsledky studie zveřejnil časopis Biological Invasion.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio