Netflix slaví dvacítku. Online půjčovna filmů má šanci zatočit s pirátskými servery

29. srpen 2017

Před dvaceti lety - 29. srpna 1997 - vznikla společnost Netflix. Začínala jako půjčovna DVD, která po Spojených státech rozesílala poštou. K důležitému přelomu ve firmě došlo před deseti lety, když nabídla on-line přehrávání filmů přes internet. Dnes využívá její služby přes sto milionů předplatitelů ve 190 zemích světa, včetně Česka.

Netflixu k úspěchu pomohlo, že kromě nabídky filmů a seriálů z cizí produkce začal vytvářet i své snímky. Prvním seriálem z vlastní produkce byl House of Cards, tedy Dům z karet, který mohli diváci začít sledovat v roce 2013.


Netflix vás, když ho používáte delší dobu, velmi dobře zná, takže vám doporučuje obsah, který je pro vás opravdu zajímavý. Tomáš Holčík

Zákazníkům Netflix své služby nabízí za měsíční poplatek, základní předplatné stojí v přepočtu zhruba 210 korun. Kdo chce filmy sledovat ve vysokém rozlišení, musí zaplatit zhruba 260 korun.

„Kvalifikovaný odhad českých předplatitelů Netflix je někde mezi pěti až deseti tisíci. Netflix to bude mít těžké v jakékoliv zemi, kde není plně lokalizovaný. On i vlastně na začátku té celosvětové expanze pochopil, že ne všichni umí anglicky po celém světě. Ne všichni chtějí jenom anglické nebo americké filmy. Třeba v Polsku nebo Turecku začal hodně spolupracovat s místními producenty,” říká Tomáš Vyskočil ze serveru Filmtoro.cz, který se na on-line půjčovny filmů specializuje.

Boj proti pirátům

Stránky společnosti jsou pro české zájemce zatím stále jen v angličtině, pro firmu je zdejší trh, ve srovnání například s polským, malý. Filmů s českými titulky ale přibývá, aktuálně je jich více než 110, snímků se zvukem v češtině je necelá desítka.

První český titul, který se v nabídce této služby objevil, byl letos na jaře historický film Lída Baarová. Druhým by měl být snímek Milada o popravené Miladě Horákové, který půjde v listopadu do kin.

Kdo v Česku patří ke konkurenci Netflixu? „HBO je obrovská konkurence, vlastně nabízí velmi podobný model jako Netflix. To znamená své původní seriály, které nevidíte nikde jinde. Ale vlastně může bojovat proti komukoliv, ať už to jsou ty oficiální půjčovny, HBO, UPC, O2, Voyo. Může bojovat i proti takovým těm novinkovým, jako je iTunes nebo Google Play, ale samozřejmě bude bojovat i proti Ulož.to, proti pirátským webům,” vysvětluje Tomáš Vyskočil.

House of Cards je jeden z nejúspěšnějších seriálů Netflixu

Pohodlný Netflix

Své služby v Česku začal Netflix nabízet v lednu 2016 a řada odborníků z branže tehdy mluvila o tom, že firma bude mít na zdejším trhu těžkou pozici. I z toho důvodu, že si Češi často stahují zahraniční filmy a seriály nelegálně zdarma, a tak za ně nebudou chtít platit několik stovek měsíčně. Podle redaktora serveru Živě.cz, Tomáše Holčíka, ale přesto existuje něco, co Netflix odlišuje od pirátských serverů.

„Především je to pohodlí, protože Netflix vás, když ho používáte delší dobu, velmi dobře zná, takže vám doporučuje obsah, který je pro vás opravdu zajímavý. Můžete kdykoli pozastavit přehrávání například na mobilním telefonu, přejít k televizi, pustit Netflix a začíná se od stejného místa tam, kde jste přestali. Zkrátka pamatuje si, kde jste skončili, je jedno, na jakém zařízení,” říká Holčík.

Alza roste


Nyní si zákazníci mohou vybrat zhruba z tisícovky titulů a počet prodaných, respektive zapůjčených, filmů za poslední půlrok meziročně vzrostl o 30 procent. Patricie Šedivá, Alza.cz

Služba, která lidem pohodlně a rychle nabízí vlastní produkci i cizí filmy, je podle oslovených odborníků cestou, která může nelegální stahování omezit. A že jsou lidé ochotní za zapůjčení filmu na internetu zaplatit, ukazuje i projekt Alza Media, který nabízí internetový obchod Alza.cz. Podle mluvčí obchodu Patricie Šedivé zájem o online půjčovnu roste.

„Filmy na Alza.cz byly spuštěny v červnu roku 2014. Stáhnutých filmů jsou v tuto chvíli tisíce měsíčně, číslo pozvolna roste. Nyní si zákazníci mohou vybrat zhruba z tisícovky titulů a počet prodaných, respektive zapůjčených, filmů za poslední půlrok meziročně vzrostl o třicet procent,” podotýká Šedivá.

Ceny se liší podle konkrétních filmů, i nejpůjčovanější snímky ale stojí na dva dny méně než 70 korun.

Spustit audio