Neškodný virus zabíjí nádorové buňky

23. září 2011
Monitor

Do boje s rakovinou se možná zapojí nový faktor: virus, který hubí nádorové buňky, ale jinak je úplně neškodný.

Virus AAV2 pravidelně infikuje člověka, ale nevyvolává žádné onemocnění. Smrtelně nebezpečný však může být pro nádorové buňky. Dřívější výzkum ukázal, že virus AAV2 podporuje hynutí buněk karcinomu děložního hrdla. Vědci z Pensylvánské státní univerzity jej nyní zkusili nasadit proti buňkám karcinomu prsu. Velkým problémem při jeho léčbě je fakt, že nádor tvoří více buněčných linií a všechny ženy nemohou být léčeny stejným způsobem. Virus AAV2 však zřejmě dokáže zasáhnout buňky nádoru v jakémkoli stádiu. Ve tkáňové kultuře během sedmi dnů pozabíjel 100 % nádorových buněk tří různých linií. U čtvrté, nejagresivnější buněčné linie, mu to trvalo tři týdny.

Virus v nádorově změněných buňkách aktivuje signalizační dráhu vedoucí k buněčné smrti. Jak přesně to dělá, zatím není jasné. Pokud se vědcům podaří identifikovat příslušné geny, mohli by je využít jako součást terapie. Zdravé buňky virus AAV2 nijak neovlivňuje, takže se logicky nabízí možnost nasadit do boje v rakovinou celé virové částice. Není však jasné, jestli by lidský imunitní systém „léčivý“ virus nevnímal jako nebezpečného vetřelce a nesnažil se ho zbavit.

Zdroj: Penn State

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.