Neschopný zajíc v pytli napojený na Rusko? Zelenskyj prezentuje nekonkrétní vize, říká analytik

15. duben 2019

Z nedělní debaty ukrajinských prezidentských kandidátů na stadionu v Kyjevě sešlo. Vítěz prvního kola Volodymyr Zelenskyj se nedostavil a stávající ukrajinský prezident Petro Porošenko o něm řekl, že je to zajíc v pytli.

Jakým prezidentem by byl ukrajinský komik Zelenskyj?

Volodymyr Zelenskyj při natáčení svého televizního pořadu, ve kterém hraje fiktivního ukrajinského prezidenta. Na toho skutečného nyní kandiduje

V druhém kole prezidentských voleb na Ukrajině se utkají Volodymyr Zelenskyj a stávající hlava státu Petro Porošenko. Bude-li zvolen politický nováček, dostanou Ukrajinci tolik potřebnou šanci k pokroku.

Podle analytika Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky k debatě stále ještě může dojít, oba štáby se ale přou o to, jak by měla vypadat.

S nápadem debatovat na stadionu přitom původně přišel právě Zelenskyj a Porošenko to odmítal: „Během vystoupení na stadionu zopakoval, že bude každý den vyzývat Zelenského k debatě do jiného z ukrajinských médiích. Bude pod velkým tlakem, aby se aspoň jedné debaty zúčastnil,“ soudí Havlíček.

„Porošeno chodí na debaty a je hodně vidět v médiích. Konec kampaně Zelenskyj pojal spíše pasivně a taktizuje, protože ví, že televizní debata mu nebude příliš svědčit. Porošenko se bude snažit poukázat na jeho neschopnost vládnout Ukrajině a být vrchním velitelem ozbrojených sil,“ dodává.

Porošenko dává velké sliby – Ukrajina do toho a toho roku vstoupí do NATO a do Evropské unie – a mluví o konkrétních problémech své vlády. Zelenskyj je v jiné pozici: prezentuje vize a nápady, ale rozhodně není konkrétní. Ukazuje se, že nemá představu o tom, co by měly být jeho první kroky.
Pavel Havlíček

Zelenskyj je také podle Porošenka jen loutkou oligarchy Ihora Kolomojského, na jehož televizním kanále měl ukrajinský komik svůj pořad, a obviňuje ho, že je proruský.

Průzkumy, které vyšly po prvním kole voleb, ovšem předpovídají drtivé Zelenského vítězství, podle Havlíčka ale stále není nic rozhodnuto: „Porošenko je nejaktivnější za posledních pět let. Dotahuje věci, například jmenoval soudce do protikorupčního soudu, a slibuje další reformy,“ popisuje.

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související