Nelze odsoudit zemi za to, že pár lidí krade. Ukrajina se za 20 let posunula kupředu, hodnotí aktivista

7. únor 2025

Před více než jedenácti lety rozběhl Mustafa Najem na Ukrajině hnutí zvané Euromajdan nebo také revoluce důstojnosti. Spustil tím prozápadní změny, které nakonec vyprovokovaly otevřenou agresi Ruska. „Je těžké se vracet k tomu, o co jsme usilovali v roce 2013. Nikdo tehdy nedokázal předpovědět, co se stane. Ale možná se stačí rozhlédnout po okolních zemích – Bělorusko, Gruzie, dokonce i některé státy uvnitř Evropské unie, které jsou pod vlivem ruských politiků,“ uvádí.

„Ještě než jsme spustili revoluci, cestoval jsem po Bělorusku a Rusku. Pamatuji si tamní protesty z Bolotného náměstí. Tušili jsme, jakou budoucnost nám chtěl Kreml připravit. Byla to budoucnost ve stylu Běloruska, kde jsou opoziční představitelé uvěznění, režim zabíjí lidi, neexistuje svoboda slova. Budoucnost, ve které vedení dané země nemá vlastní postoj, vizi, názor – je de facto v pozici otroka,“ popisuje.

Kyjev 3. prosince 2013 objektivem Martina Dorazína: Mítink na náměstí Nezávislosti a před budovou parlamentu

Válku, ke které následně došlo, považuje Najem za nevyhnutelnou, byť nepočítal s tím, že bude tak rozsáhlá. „Nikdo nevěřil tomu, že by Putin a celé Rusko bylo tak šílené, aby takový konflikt rozpoutali. Nejde jen o Ukrajince, oni zabíjejí i vlastní. A to ve velkém, v desítkách, možná stovkách tisíc. Vědomě, záměrně,“ kroutí hlavou.

Pokud jde o jednání o příměří, žádná dohoda podle něj nesmí obsahovat nic z toho, co chtěl Putin Ukrajině vnutit už v roce 2014. A nikdo také nepřipustí, aby se Ukrajina oficiálně vzdala území. Otázkou ale může být způsob jeho navrácení.

„Nemám mandát mluvit o těchto věcech, v danou chvíli je to velmi citlivé. Můžu ale říct následující: osoba, vedoucí jakékoli podobné jednání, ať už v jakékoli podobě, musí odpovědět na tyto otázky: proč jsme to celé dělali a zaplatili onu obrovskou cenu?“ naznačuje.

Změna k lepšímu

Po Euromajdanu vstoupil Mustafa Najem do politiky, stal se poslancem a pomohl vybudovat transparentní systém veřejných zakázek. V minulém roce ale rezignoval s tím, že mu vláda neumožnila dál pracovat.

Čtěte také

„V kritickém čase války je nesmírně těžké najít do pozic ve státní správě kvalitní lidi a není dobré o ně přicházet kvůli osobním sporům. Nicméně stalo se. Z dnešního pohledu na agenturu vidím, že toho měla zvládnout daleko víc. To, že to bylo jinak, podle mě negativně ovlivnilo reputaci ukrajinské vlády, stejně jako konkrétní opravy silnic a další infrastruktury,“ myslí si.

Před svou rezignací Najem veřejně nahlásil protikorupčním úřadům poslance vládní strany, který se ho měl pokoušet uplatit. Vyšetřování stále probíhá. Ukrajina podle něj přesto za posledních 20 let prošla obrovským vývojem.

„Tehdy bylo nemyslitelné, že by naše orgány zatkly poslance, soudce, prokurátora, ministra. Bylo úplně mimo realitu s něčím takovým počítat. Lidé se tehdy báli tyto osoby na ulici byť jen zastavit. Neměli jsme způsob, jak jim jejich činy prokázat. Jsem hrdý, že se to postupně změnilo, což je výsledek našeho úsilí za posledních 20 let,“ zdůrazňuje.

Když slyší kritiku Ukrajiny coby zkorumpované země, je Mustafa Najem na rozpacích. 

„Nemůžete odsoudit celou zemi za to, že pár lidí pořád krade. Je potřeba zaměřit se na podporu těch, kteří usilují o změnu. Na velmi konkrétních příkladech můžu dokázat, jak silně jsme se za poslední roky posunuli kupředu,“ uzavírá s tím, že například všichni veřejní představitelé musí deklarovat svůj majetek a příjmy a návrhy zákonů jsou zveřejňovány předem.

Mustafa Najem

Mustafa Najem

Mustafa Najem (* 1981) je ukrajinský novinář a politik, bývalý poslanec Verchovné rady a do jara 2024 šéf ukrajinské Státní agentury pro obnovu a rozvoj infrastruktury. Pracuje nyní jako soukromý konzultant.

V roce 2013 se stal jedním z vůdců EuroMajdanu neboli Revoluce důstojnosti, která v zemi spustila prozápadní reformy a vedla až k přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

autoři: Josef Pazderka , ert
Spustit audio

Související