Nejšťastnější zemí je vybalancované Finsko. Spokojenost ale celosvětově klesá, upozorňuje analytik Kovanda

21. březen 2019

OSN sestavila jako každý rok žebříček zemí, kde jsou lidé nejšťastnější. Metodika hodnocení zahrnuje mnoho faktorů.

Publikace World Hapiness Report vypracovaná OSN přináší seznam celkem 156 zemí světa, seřazených podle míry spokojenosti tamních obyvatel. Analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda vysvětluje, že metodika Organizace spojených národů, podle které se při sestavování žebříčku postupuje, je velmi komplexní.

Zákaz cestování pro špatné občany. Kontroverzní bodový systém většina Číňanů vítá, říká odborník

Voják před Velkým sálem lidu v Pekingu

Čína zakázala milionům svých občanů cestovat. 17,5 milionu Číňanů si nesmí koupit letenku a 5,5 milionu ani jízdenku na rychlovlak. Podle analytika projektu Sinopsis Filipa Jirouše jde o lidi, kteří nebyli schopni splatit své dluhy nebo se nepodřídili rozhodnutí soudu a ocitli se tak na černé listině.

Spokojenost a štěstí obyvatel určují jak hůře měřitelné faktory, například štěstí, tak i ty lépe měřitelné, jako je ekonomika, míra kriminality v zemi nebo úroveň zdravotní péče.

Umístění Finska na špičce by se vzhledem k míře nezaměstnanosti mladých lidí mohlo zdát překvapivé, ale podle Lukáše Kovandy hraje roli i rovnováha mezi jednotlivými faktory.

„To klíčové, v čem Finsko boduje, je dobrá úroveň balancu mezi pracovním životem a životem volnočasovým. V tom jsou – myslím si – Finové na špici,“ říká analytik.

Propad velkých ekonomik

Ještě větším překvapením než první místo Finska by ale pro mnohé mohly být pozice velkých zemí, jako je 15. Velká Británie, 17. Německo nebo 19. Spojené státy americké.

Nad umístěním USA se prý pozastavují i tamní ekonomové. Podle některých je důvodem nelichotivého postavení na seznamu citelné míry nerovnosti.

Na celkovém žebříčku je zajímavé, že spokojenost vlastně klesá v posledních letech celosvětově. Zatím není jednoznačný závěr, proč tomu tak je, ale hovoří se například o sociálních sítích a polarizaci.
Lukáš Kovanda

Na otázku, proč je Čína až na 93. místě, odpovídá Lukáš Kovanda jednoznačně – může za to stále větší kontrola občanů. „V Číně jsou lidé skrze tamní sociální sítě pod permanentním dohledem. Když si chcete koupit jízdenku na vlak ze Šanghaje do Pekingu, musíte si ji koupit přes mobilní telefon. Pokud máte špatné sociální skóre, řekne vám aplikace, že jízdenky už nejsou a do Pekingu se nedostanete.“

Dvacáté Česko

Česká republika se v konkurenci mnoha desítek zemí umístila na 20. příčce. Body nám údajně tradičně přidává dobrá zdravotní péče, veřejná doprava nebo míra rovnosti. Mezi oblasti, kde o body naopak přicházíme, patří třeba úroveň mezd v poměru k odpracovaným hodinám.

autoři: Jan Burda , marz
Spustit audio

Související