Nejde odvolávat ministry jen na základě ukradených nebo lživých obvinění, říká Marek Benda ke kauze kolem ministra Blažka

26. červen 2023

Je důvod odvolat ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) za jeho postup v kauze kupčení s brněnskými byty? Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda to odmítá, ředitel české pobočky Transparency International Ondřej Kopečný shledává pro Blažkovo odvolání pádné důvody.

„Na rizika jmenování pana Blažka na pozici ministra spravedlnosti jsme upozorňovali už v listopadu 2021. Není možné, aby ministr, který má dbát na nezávislost institucí, byl zároveň v jejich hledáčku,“ uvádí v Pro a proti Kopečný.

Čtěte také

Podle něj od té doby Blažek svými kroky potvrdil obavy. „Ať už jde o politický nátlak při jmenování vrchního státního zástupce v Olomouci vloni nebo v případě jeho dotazů do živé kauzy kupčení s brněnskými byty.“

Benda zpochybňuje, že by ministr byl „v hledáčku“, jak zmiňuje Kopečný. „Vůbec nevím, co to znamená a také se ptám, jestli se už Transparency International omluvila za to, co tvrdila.“

„Tedy že je ministr vyšetřován v souvislosti s brněnskou kauzou. Vyšetřování je jasný krok trestního řádu a nic takového v souvislosti s panem Blažkem neproběhlo,“ dodává občanský demokrat.

Mediální zdroje opakují, že ministr je prošetřovaný, vysvětluje ředitel. „Ale v této kauze jsou také zapojeni Blažkovi blízcí spolupracovníci z ODS. A když je ministr spravedlnosti součástí vyšetřování korupční kauzy svých spolustraníků, tak to už je důvod pro zdržení se jakéhokoliv komentování této kauzy.“

Dvojí metr

„Pan Kopečný, který je také právník, přece nemůže napsat o někom, že je vyšetřován a pak vykládat, že si to přečetl někde v novinách,“ kritizuje Benda.

Ředitel ale připomíná, jak ODS vystupovala proti bývalé ministryni spravedlnosti za ANO Marii Benešové. „Navíc u ní nemáme informace, že by se ptala na informace ze živé kauzy, což je rozdíl oproti situaci s panem Blažkem.“

Čtěte také

Politika prý neznepokojuje, jak Blažek postupuje. „Tedy v souladu s Ústavou České republiky. A jsou-li mu z Poslanecké sněmovny zaslány interpelace na činnost státního zastupitelství, tak naprosto standardně a ústavně položí dotaz státnímu zástupci, který mu odpoví tak, aby neohrozil průběh vyšetřování,“ říká Benda.

„Rozhodně neslouží politické kultuře v naší zemi to, že na základě jednoho média, které vychází z informací ukradených z trestního spisu nebo výpovědí obviněných, kteří kolem sebe kopou, budeme odvolávat ministry. Nejen že se tak nectí presumpce neviny, ale zlikvidujete každého, na koho si ukážete,“ varuje Marek Benda (ODS).

O kauze ale píší opakovaně i další média, nejen server Seznam Zprávy. „A byla to právě ODS, která kritizovala pana Babiše nebo pana Faltýnka z ANO, kteří také nebyli obviněni. Říkali jste, že by měli být odvoláni, takže měříte dvojím metrem,“ konstatuje Ondřej Kopečný.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.