Nejčernějším scénářem je spolupráce Ruska s Čínou vůči Ukrajině a Tchaj-wanu, obává se exdiplomat
Kyjev a Západ se nadále obávají invaze na Ukrajinu, a to zejména kvůli přítomnosti ruských vojenských sil na hranicích, byť v úterý Kreml oznámil, že část vojáků stáhne. Bývalý diplomat Petr Kolář doufá, že Vladimiru Putnovi jde především o získání pozornosti Západu: „Nevíme ale, co se odehrává v hlavě člověka, který si svého času jako jeden z hlavních úkolů stanovil obnovení supervelmocenské pozice a navrácení respektu k Rusku v mezinárodním měřítku.“
Zatím se Putinovi podařilo dosáhnout toho, že do Moskvy létá jeden západní státník za druhým, čímž se pozice Ruska na mezinárodním poli zviditelňuje, konstatuje host Tématu dne.
„Doufám, že invaze na Ukrajinu je jakýsi trumf, který mají schovaný, ale v reálu ho nechtějí použít.“ Ostatně otevřený konflikt s Ukrajinou si podle průzkumů většina Rusů nepřeje, tvrdí Kolář.
Doufám, že invaze na Ukrajinu je jakýsi trumf, který mají schovaný, ale v reálu ho nechtějí použít.
Petr Kolář
Co by státy Evropy i NATO mělo znervózňovat, je tichá podpora Ruska ze strany Číny a jejího prezidenta Si Ťin-pchinga:
Čtěte také
„Ten nejkatastrofičtější scénář je, že mezi Ruskem a Čínou existuje koordinace a v případě ataku Ruska vůči Ukrajině udělají Číňané totéž vůči Tchaj-wanu.“
Nadějí jsou v tomto ohledu probíhající olympijské hry v Pekingu, které snad Si Ťin-pching nebude chtít zastínit jinou akcí, dodává Kolář.
Ruské gardy na hranicích
Mezi vojenskými silami, které má Rusko shromážděné v pohraničí s Ukrajinou, se objevují i vozidla ruské národní gardy, upozorňuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr:
„To by teoreticky mohlo napovídat, že se Rusko připravuje na operaci v nějakém území, kde bude potřeba udržovat pořádek. Na vojenských cvičeních je to neobvyklé.“
To by teoreticky mohlo napovídat, že se Rusko připravuje na operaci v nějakém území, kde bude potřeba udržovat pořádek.
Lukáš Visingr
Visingr míní, že Rusko by mohlo nechat svoje vojáky na hranicích s Ukrajinou celé měsíce: „Pro Rusko by to bylo nákladné, pro Ukrajinu likvidační.“
Ivana Milenkovičová, zpravodajka v Moskvě, Český rozhlas
Petr Kolář, bývalý velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě
Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik a publicista
Lenka Víchová, ukrajinistka
Kreml by dokázal podle analytika udržovat vojáky na hranicích s Ukrajinou půl roku i rok. „Ukrajinu by to pravděpodobně přivedlo k ekonomickému a sociálnímu kolapsů. Nemůžu vyloučit, že je to jeden ze scénářů, který by Rusku vyhovoval,“ uvažuje.
„Nakonec by to mohlo vést k tomu, že by Ukrajina přistoupila k dodržování Minských dohod. A Rusko by tím dostalo, co chce – pokud to, co chce, je jejich dodržování,“ uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martina Matějky.
Související
-
Rusko se nespokojí s tím, že by teoreticky byla obětována Ukrajina. Šlo by dál, varuje analytik
Zástupci Spojených států i Evropské unie vyjednávají s Ukrajinou a Ruskem, aby předešli možné ruské invazi. Jaká je teď role EU? Debatují Petr Drulák a David Stulík.
-
Exministr Petříček: Nord Stream 2 posílil naši zranitelnost. Rusko se nám trochu vysmívá
Rusko se podle českého exministra zahraničí snaží znovu si vytyčit hrací pole s Evropou a Spojenými státy a tím zvrátit vývoj po roce 1989.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.