Nějaké povědomí o osudech Romů tady bylo, ale nikdy nezazníval ten skutečný hlas, říká romistka Berkyová
„Vlastně mě velmi překvapil zájem současné veřejnosti o téma i naši online databázi Svědectví Romů a Sintů,“ říká spoluautorka projektu Renata Berkyová. Ve své práci kombinuje romistiku s historií. „Víc než bolest se mi v konkrétních příbězích vyjevuje odhodlání udržovat paměť. Přijde mi fascinující a důležité upozorňovat na počiny Romů, které byly v historii opomíjené.“
Lidé se o Romech umučených v koncentračních táborech dozvídali až ve chvíli, kdy se začalo psát o Letech u Písku, kde později na místě původního tábora vznikl prasečák. Dnes už nestojí, ale přesvědčit politiky trvalo hodně dlouho.
Čtěte také
„V koncentračních a vyhlazovacích táborech, kde byli internovaní i Romové, jich nakonec přežilo velmi málo,“ připomíná s tím, že se z asi 70 tisíc lidí vrátila domů necelá tisícovka.
„Nějaké povědomí o osudech Romů tady bylo, ale nezazníval tu nikdy ten skutečný hlas. Protože v době, kdy většina přeživších ještě žila, bylo jen velmi málo badatelů, romistů nebo historiků a historiček, kteří za těmi lidmi zašli a ptali se.“
„Naše databáze je malý dílek k tomu, abychom pomohli ke změně této perspektivy a k tomu, abychom si uvědomili, že když se bavíme o romské historii, tak se musíme ptát, co si ti lidé myslí a jaké zkušenosti mají,“ doplňuje. Přála by si, aby se už děti ve školách učili, že mezi vězni v koncentrácích bylo i mnoho Romů.
Čtěte také
Berkyová se tak sama pustila do psaní knihy, kde by chtěla tyto a další příběhy dál sdílet.
„Každý pozůstalý to vnímá úplně jinak. Pracuji tak na knize, který by měla být sestavena z rozhovorů potomků přeživších, protože jde o generační trauma. Každý se s tím vyrovnává trochu jinak a je velmi zajímavé to sledovat. Někdo nechce hovořit vůbec, protože zažili tak bolestné situace a tak obrovskou ztrátu svých blízkých, že o tom nejsou schopni hovořit ani se svými vlastními dětmi.“
Celý pořad Hovory Markéty Vozkové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Renata Berkyová začala během studia romistiky psát básně také v romštině
Renata Berkyová je básnířka a prozaička pocházející ze slovenské Rimavské Soboty. Psaní básní se věnovala už od dětství. Se svou tvorbou se dostala do povědomí po v...
-
Romština je pro Romy symbolem jejich identity, říká básnířka Renata Berkyová
5. listopadu jsme si připomněli Mezinárodní den romského jazyka. Jeho mottem je oslovit nejen Romy, ale i širokou veřejnost, u které si klade za cíl vzbudit v ní zá...
-
Romský holokaust není chápán tak vážně jako jiné historické události, říká Renata Berkyová
Před 2. světovou válkou žilo na našem území přibližně 6 500 Romů, po válce se jich vrátilo asi 600. Z toho jasně vyplývá, že čeští Romové byli podrobeni genocidě. V...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.