SERIÁL

Neexistující místa. Nejsou na mapách, ale stojí za to je navštívit i na 360° snímcích

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zvláštní kamenný amfiteátr v Divoké Šárce
0:00
/
0:00

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a jeho hosté prochází místa, která nejsou na mapách a ani v širším povědomí. Proto mohou poskytovat větší prostor k imaginaci – k dotýkání se jich a k jejich interpretaci. Během čtyř setkání se dostanou do zaniklého kamenného amfiteátru, na dno řeky Vltavy, do podzemí kláštera nebo na zatím opuštěnou periferii města.

Místa, která Trejbal navštíví s odborníky a profesionály z vědních a uměleckých oborů, nejsou zanesená v turistických mapách. Nezmiňují je ani GPS aplikace ani obecné povědomí. A přesto, nebo snad právě proto jsou to lokality působivé.

Ke každému místu vznikla i 360° fotografie. Doplňují tak každý ze čtyř dílů Trejbalova uměleckého dokumentárního cyklu, který nese podtitul O cestách až na hranice naší představivosti.

1. díl

Na úvod se Jan Trejbal vydal do Divoké Šárky na okraj Prahy. S přírodovědcem a spisovatelem Jiřím Sádlem a archeologem Petrem Medunou se dostává ze známé periferie tajnou odbočkou z cesty do areálu rozsáhlého amfiteátru, postaveného snad v 19. století. 

Po vyčerpání všech faktografických údajů pak společně rozšiřují hranice naší představivosti, což je korunováno náhodným setkáním s dívkou sedící na prameni.

2. díl

V druhém díle se Trejbal brodí po toku malého potoka až na dno samotné Vltavy. Doprovází ho hydrolog Ondřej Simon a krajinný inženýr Martin Sucharda.

Dostat se až na dno Vltavy je možné díky rozšiřujícímu se odbornému pohledu specialistů, stejně jako přiznání pro onu oné germánskou Wilt-ahwu – tedy dravou vodu. Cesta končí svůj tok na Trejbalem objeveném novém ostrůvku, který se snad stane příkladem pro ideu Obytné řeky.

Jan Trejbal je urbanista a výtvarník. Založil projekt Neolokátor, který se zaměřuje na mezioborovou tvorbu odborných studií. Trejbal má za sebou výstavy, studie a návrhy, jak upravit krajinu ve vybraných lokalitách. Dlouhodobě se věnuje pedagogické činnosti, především na AVU Praha, FA ČVUT a nyní na UMPRUM Praha. Pro Český rozhlas Vltava připravil pořad Reflexe. Kulturní krajina

Spustit audio
autoři: Jan Trejbal , kac

Odebírat podcast

Související