Nechápu ty, kteří nenechají děti očkovat, říká primářka Roháčová

15. červen 2023

„Očkování a antibiotika jsou dvě nejmocnější a nejlepší zbraně, které lidstvo vymyslelo v boji proti nemocem,“ říká Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Fakultní nemocnice Bulovka. Úplně na začátku pandemie právě tam leželi první pacienti. „První varianty covidu-19 byly opravdu těžké, zejména starší lidi dovedly zahubit poměrně rychle. Proto jsme tak rádi, že přišlo očkování, které je, i když ne stoprocentně, dokázalo ochránit.“

Čtěte také

„Nicméně teď už se covid řadí do skupiny respiračních virů podobných chřipce. Samozřejmě nevíme, jaká mutace se objeví na podzim, ale zdá se, že omikron nakonec proběhl jako velmi lehké onemocnění, v tuto chvíli máme v nemocnici pacientů minimum. I na chřipku se každý rok přeočkováváme. Resp. na různé subtypy, což znamená, že ve vakcíně je trochu jiné antigenní složení. A podobné to bude i s covidem,“ uvažuje lékařka. 

V době pandemie se i u nás objevili antivaxeři, kteří se očkování bránili. „Začalo to v době, kdy byl ve významném světovém časopise zveřejněný podvodný článek, a od té doby se to nabalovalo,“ vzpomíná. 

Některé nemoci stále zabíjí

„Pak se bohužel stalo i to, že některé antivaxerské skupiny se postavili proti očkování dětí – a s tím já naprosto nesouhlasím a měl by tady být nějaký nástroj, jak to řešit.“ 

„Protože naše poslední případy neočkovaných na tetanus nebo záškrt, kdy to dítě zemřelo – a na tetanus je 50procentní úmrtnost –, jsou strašné. Stačí něco takového jen vidět a je to zážitek tak traumatizující, že si vůbec nedokážu představit, jak to mohou rodiče dopustit. Nechápu to, vymyká se to mému chápání a strašně mě to zlobí.“ 

Čtěte také

„Opakovaně proto říkám, že není žádný důvod, proč bychom neměli lidi očkovat,“ zdůrazňuje. 

Lékařka Roháčová také tvrdí, že se spektrum infekčních nemocí postupně mění. „Dělám infektologii desítky let – dřív se za infekce počítaly ty klasické jako spalničky, zarděnky, plané neštovice apod. V současné době se infektologie ubírá ještě trošičku jiným směrem,“ naznačuje.

„Každý pacient je osídlen celou řadou bakterií, ať už přirozeně, anebo je získá například při pobytu v nemocnici. Tyto infekce spojené se zdravotní péčí jsou ale velký problém. Jsou to často bakterie nadané schopnostmi rezistencí, odolávají tlaku antibiotik apod.“ 

Tvářemi spotů jsou experti jako epidemiolog a šéf odborné skupiny MeSES Per Smejkal nebo infektoložka Hana Roháčová

Proč se Hana Roháčová nesmířila s myšlenkou, že se lidé odmítají očkovat? Proč se bojí klíšťové encefalitidy nebo kterou psí rasu miluje? Odpovědi nejen na tyto otázky nabízí Hovory Tatiany Čabákové v audiozáznamu.

Spustit audio

Související