Nebezpečná ideologie salafismus se dostává do Bosny a Hercegoviny

17. červenec 2022

Salafismus – konzervativní odnož sunnitského islámu – je oficiální náboženská doktrína Saúdské Arábie. V průběhu posledních několika dekád se ale skrze humanitární pomoc, vzdělávání nebo třeba stavbu mešit dostává i do států, ve kterých lidé po staletí vyznávají umírněnou formu islámu.

Čtěte také

Jednou z takových zemí je Bosna a Hercegovina, do které se konzervativní salafisté začali dostávat zejména v souvislosti s válkou v 90. letech.

Salafismus je přitom považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury.

Co chtějí salafisté po 30 letech od začátku bosenské války a jaký vliv mají na tamní společnost? Odpovědi nabízí pořad Za obzorem Magdalény Fajtové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.