Nebezpečná ideologie salafismus se dostává do Bosny a Hercegoviny
Salafismus – konzervativní odnož sunnitského islámu – je oficiální náboženská doktrína Saúdské Arábie. V průběhu posledních několika dekád se ale skrze humanitární pomoc, vzdělávání nebo třeba stavbu mešit dostává i do států, ve kterých lidé po staletí vyznávají umírněnou formu islámu.
Čtěte také
Jednou z takových zemí je Bosna a Hercegovina, do které se konzervativní salafisté začali dostávat zejména v souvislosti s válkou v 90. letech.
Salafismus je přitom považován za nebezpečnou ideologii vedoucí k potlačení práv a svobod nevěřících, protože jeho cílem je nastolení teokratické diktatury.
Co chtějí salafisté po 30 letech od začátku bosenské války a jaký vliv mají na tamní společnost? Odpovědi nabízí pořad Za obzorem Magdalény Fajtové.
Související
-
Válka v Bosně nebude, uklidňuje politolog. „Nemáme na to peníze. Politici z permanentní krize těží.“
Nejdelší politická krize od konce války v 90. letech, tak se mluví o dění v Bosně a Hercegovině. Vyvolal ho zákon o popírání genocidy. Podle expertů ale další boje nebudou.
-
Thomas Kulidakis: Červená linie v Bosně a Hercegovině a hrozba nové války
Bosna a Hercegovina je stát na hranici funkčnosti. Představte si to tak, že jste v práci a ve všem máte tři šéfy, z nichž každý může mít vlastní nezávislý názor na všechno.
-
Rok 1908: Rakousko-uherská anexe Bosny a Hercegoviny
Co se událo v roce 1908? Na tuto otázku odpoví další díl z dokumentárního cyklu Rok po roce. V druhé části pak uslyšíte reprízu pořadu Zaostřeno na moderní dějiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.