Rok 1908: Rakousko-uherská anexe Bosny a Hercegoviny
Co se událo v roce 1908? Na tuto otázku odpoví další díl z dokumentárního cyklu Rok po roce. Uslyšíte podrobnosti o rakousko-uherské anexi Bosny a Hercegoviny. V druhé části pořadu pak reprízu pořadu Zaostřeno na moderní dějiny, který se vrátí k litevskému boji za nezávislost v roce 1991.
Související
-
Jeden z nejvýznamnějších Poláků 20. století. Od narození Czeslawa Milosze uplynulo 110 let
Czeslawa Milosze, polského básníka, prozaika, esejistu a nositele Nobelovy ceny za rok 1980, připomínáme v dokumentárním pořadu Portréty.
-
Politické vraždy, které změnily svět. Proč musel zemřít Sergej Kirov?
Komu v roce 1934 prospěla smrt vysokého sovětského komunistického představitele Sergeje Kirova? V pořadu po tom pátrá publicista Libor Dvořák.
-
Zaostřeno na moderní dějiny. Rok 1991, kdy se rozpadal Sovětský svaz
Petruška Šustrová a Josef Mlejnek v pořadu z cyklu Zaostřeno na moderní dějiny vás zavedou do roku 1991, kdy se rozpadal Sovětský svaz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.