Navrch pták, uvnitř dinosaurus

12. říjen 2009

Slavný archeopteryx sice vypadal jako skutečný pták, ale podle nové studie byla daleko méně "ptačí" a více "dinosauří", než se vědci domnívali.

Archeopteryx, který žil asi před 150 miliony let, je považován za archetyp prvních ptáků. Nová studie ale ukazuje, že ve skutečnosti měl archeopteryx mnohem blíž k dinosaurům než ptákům. Tým odborníků pod vedením paleobiologa Gregory Ericksona z Floridské univerzity porovnával rychlost růstu u archeopteryxe, dalších pravěkých ptáků (Jeholornis prima a Sapeornis chaochengensi) a různých druhů teropodních dinosaurů, ze kterých se ptáci vyvinuli. Vědci využili nepatrné odštěpky kostí, které zkoumali elektronovou mikroskopií. V případě archeopteryxe štěpiny pocházely z fosilie nedospělého jedince, který je jedním z 10 dosud nalezených archeopteryxů.

Výsledky studie, které zveřejnil časopis Science, byly překvapivé: archeopteryxové rostli velmi pomalu. K tomu, aby vylíhlé mládě dosáhlo velikosti dospělce, která odpovídala dnešním havranům, potřebovalo asi 970 dní. Mláďatům některých moderních ptáků na to stačí jen 56 až 63 dní a ptáci obecně vyspívají velmi rychle. Maximální růstová rychlost archeopteryxe daleko více odpovídá dinosaurům, kteří rostli asi třikrát pomaleji než ptáci a čtyřikrát rychleji než dnes žijící plazi. Výsledky studie tak ukazují, že k fyziologickému a metabolickému přechodu u pravých ptáků došlo až miliony poté, co mezi větvemi klouzali archeopteryxové. Důležité je také zjištění, že ptáci byli schopni letu i s "dinosauří fyziologií".

Dosud nalezené fosilie archeopteryxů. Ve všech případech šlo o nedospělé jedince...
autor: Martina Otčenášková
Spustit audio