Natálie Kocábová: Mladí lidé jsou z politické frustrace unavení. Místo diskuze se už jen hádají
Natálie Kocábová vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Podobně jako její otec se věnuje také hudbě a je velmi citlivá na politickou situaci v Česku. Svůj příchod do studia Českého rozhlasu se dvěma malými dětmi hned v úvodu sarkasticky glosovala: „Nestihla jsem je odvézt na Krym.“ A u aktuální kauzy Andreje Babiše, ale také u étosu našich předních politiků zůstala.
„Obecná frustrace v tomto ohledu trvá. Znám málo lidí, kteří by nebyli frustrovaní politickou scénou. Myslím, že poslední dění okolo premiéra by mohlo dosáhnout velkých reakcí,“ říká spisovatelka a za jediné vhodné řešení považuje v kauze Čapího hnízda premiérovu demisi, bez dalšího objasňování či vysvětlování.
Spisovatelka, scenáristka a zpěvačka Natálie Kocábová je dcerou hudebníka, skladatele a politika Michaela Kocába. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Věnuje se hudbě, psaní písňových textů, poezii, beletrii i dramatické tvorbě. Má tři děti, dva syny a dceru.
„Divím se, že jsme v pozici, kdy musíme vůbec něco tak absurdního vysvětlovat. Všude jinde, zejména v Americe, by pan premiér musel odstoupit, dávno by byl pryč. Neumím si představit místo, kde by se něco takového mohlo odehrávat. Navíc kauz a skandálů je za posledních několik let tolik, že nevím ani, co vybrat. Je to matoucí a lidé se hádají na denní bázi. Ovzduší ve společnosti je špatné a netuším, čím z toho všeho začít, aby se situace zlepšila,“ dodává.
Myslím, že je škoda, že lidé jako můj táta nejsou v politice, i když dělají třeba v tu chvíli nepopulární rozhodnutí.
Natálie Kocábová
Tvrdší přístup k migrantům
Se svým otcem nad aktuálním děním často diskutuje, i když se v mnoha názorech různí.
Mladí lidé se probouzejí a není pravda, že je nezajímá politika, říká John Bok

Aktivista John Bok vystřídal za svůj život téměř čtyřicet zaměstnání. Několikrát neúspěšně kandidoval, přesto politicky nezatrpkl. „Mám dojem, že politika během posledních třiceti let skáče nahorů a dolů.“
„V tomhle jsme zcela a už několik let ale zajedno. Mělo by se hlasovat o nové vládě. V čem máme jiný přístup, je migrační politika, jenže můj názor neměl žádné řešení a východisko, na rozdíl od tátova. Byla jsem spíš pro tvrdší přístup. Situace se ale mění. Myslím, že nahlížet na to, co je správné, budeme až později. Navíc i média věc ukazují různě,“ vysvětluje a dodává:
„Myslím, že je škoda, že lidé jako táta nejsou v politice. I přes některé nesouhlasy zjišťuji, že má přece jen nakonec pravdu, i když zrovna v tu chvíli není populární.“
Hádky, frustrace a únava
Když Kocábová mluví o vztahu mladých lidí a svých vrstevníků v Praze k politickému dění, říká: „Žijí jím absolutně. Je to téma číslo jedna. Už jsou ale unavení z toho, že nemohou dojít k reálným závěrům a debatám a hned se hádají. Už ani nediskutují,“ uzavírá téma frustrace nad politickým vedením Česka.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Dozvíte se, jak plánuje Natálie Kocábová oslavit 17. listopad a 29 výročí sametové revoluce, nebo jak se jí daří v osobním životě.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka