Natálie Kocábová: Mladí lidé jsou z politické frustrace unavení. Místo diskuze se už jen hádají

16. listopad 2018

Natálie Kocábová vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Podobně jako její otec se věnuje také hudbě a je velmi citlivá na politickou situaci v Česku. Svůj příchod do studia Českého rozhlasu se dvěma malými dětmi hned v úvodu sarkasticky glosovala: „Nestihla jsem je odvézt na Krym.“ A u aktuální kauzy Andreje Babiše, ale také u étosu našich předních politiků zůstala.

„Obecná frustrace v tomto ohledu trvá. Znám málo lidí, kteří by nebyli frustrovaní politickou scénou. Myslím, že poslední dění okolo premiéra by mohlo dosáhnout velkých reakcí,“ říká spisovatelka a za jediné vhodné řešení považuje v kauze Čapího hnízda premiérovu demisi, bez dalšího objasňování či vysvětlování.

Spisovatelka, scenáristka a zpěvačka Natálie Kocábová je dcerou hudebníka, skladatele a politika Michaela Kocába. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Věnuje se hudbě, psaní písňových textů, poezii, beletrii i dramatické tvorbě. Má tři děti, dva syny a dceru.

„Divím se, že jsme v pozici, kdy musíme vůbec něco tak absurdního vysvětlovat. Všude jinde, zejména v Americe, by pan premiér musel odstoupit, dávno by byl pryč. Neumím si představit místo, kde by se něco takového mohlo odehrávat. Navíc kauz a skandálů je za posledních několik let tolik, že nevím ani, co vybrat. Je to matoucí a lidé se hádají na denní bázi. Ovzduší ve společnosti je špatné a netuším, čím z toho všeho začít, aby se situace zlepšila,“ dodává.

Myslím, že je škoda, že lidé jako můj táta nejsou v politice, i když dělají třeba v tu chvíli nepopulární rozhodnutí.
Natálie Kocábová

Tvrdší přístup k migrantům

Se svým otcem nad aktuálním děním často diskutuje, i když se v mnoha názorech různí.

Mladí lidé se probouzejí a není pravda, že je nezajímá politika, říká John Bok

John Bok, aktivista, předseda a zakladatel spolku Šalamoun

Aktivista John Bok vystřídal za svůj život téměř čtyřicet zaměstnání. Několikrát neúspěšně kandidoval, přesto politicky nezatrpkl. „Mám dojem, že politika během posledních třiceti let skáče nahorů a dolů.“ 

„V tomhle jsme zcela a už několik let ale zajedno. Mělo by se hlasovat o nové vládě. V čem máme jiný přístup, je migrační politika, jenže můj názor neměl žádné řešení a východisko, na rozdíl od tátova. Byla jsem spíš pro tvrdší přístup. Situace se ale mění. Myslím, že nahlížet na to, co je správné, budeme až později. Navíc i média věc ukazují různě,“ vysvětluje a dodává:

„Myslím, že je škoda, že lidé jako táta nejsou v politice. I přes některé nesouhlasy zjišťuji, že má přece jen nakonec pravdu, i když zrovna v tu chvíli není populární.“

Hádky, frustrace a únava

Když Kocábová mluví o vztahu mladých lidí a svých vrstevníků v Praze k politickému dění, říká: „Žijí jím absolutně. Je to téma číslo jedna. Už jsou ale unavení z toho, že nemohou dojít k reálným závěrům a debatám a hned se hádají. Už ani nediskutují,“ uzavírá téma frustrace nad politickým vedením Česka.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Dozvíte se, jak plánuje Natálie Kocábová oslavit 17. listopad a 29 výročí sametové revoluce, nebo jak se jí daří v osobním životě.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.