NASA: Kouř z velkých požárů Austrálie zřejmě obkrouží celou planetu

14. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Austrálie hoří /View of Australia from space with terrible fire/

Kouř by se do Austrálie měl vrátit ze západu, alespoň to odhaduje americká NASA na základě satelitních snímků. Po cestě už vyvolává bouřky.

Čtěte také

Třeba na západě Austrálie, tedy v Perthu se už v příštích dnech může objevit lehký opar. Podle astrofyzičky Lisy Harvey-Smithové, se kterou mluvila australská televize ABC, kouř nejspíš v Perthu nespatří pouhým okem, aspoň ne na Zemi. Tou dobou totiž už bude vysoko v atmosféře. A bude taky hodně naředěný, protože cestou se do něj přimíchá spousta čistšího vzduchu.

Meteorolog Nate Byrne to přirovnává k velkému výbuchu sopky, kdy popel taky může obletět Zemi několikrát. Kouřové částice totiž ze vzduchu nemizí, musí z něj být nějakým způsobem odstraněny. 

Ve vysokých vrstvách atmosféry jim navíc v pohybu už nic moc nebrání. Viditelný dopad už měl na Novém Zélandu, kde ztmavl sníh na vrcholcích hor a výrazně se zhoršila kvalita vzduchu. Okolo Nového roku pak australský kouř zamlžil i nebe nad jižní částí Jižní Ameriky.

Kouř je v Melbourne

Kouř teď aktuálně zahalil Melbourne. Podle hlavního hygienika státu Victoria Bretta Suttona je kvalita vzduchu ve druhém největším australském městě nejspíš nejhorší na světě.  

Čtěte také

V Melbourne se totiž ochladilo a kvůli tomu se kouřové částice dostaly níž k zemi. Ve státech Victoria a Nový Jižní Wales pořád hoří asi 180 požárů, nejméně 20 z nich nemají hasiči pod kontrolou. Dobrá zpráva je, že na východě Austrálie má pršet. Ani to ale podle úřadů požáry nezastaví. 

Vědci zároveň teď varovali, že takhle mohutné požáry se v Austrálii můžou stát obvyklým jevem. Co je k takovému prohlášení vede? Tým pod vedením klimatologa Richarda Bettse to tvrdí na základě analýzy dat z 57 vědeckých článků vydaných v posledních letech.

Zjistil, že kvůli klimatickým změnám je častější a nebezpečnější počasí nahrávající požárům. To znamená nějaká kombinace vysokých teplot, nízké vlhkosti vzduchu, nízkých srážek a silných větrů. Není to jenom případ Austrálie, ale taky západu Spojených států a Kanady, jižní Evropy, Skandinávie, Amazonie a Sibiře.

 Austrálie je zvlášť zranitelná

Celkově se doba počasí nahrávajícího požárům podle článku citovaného agenturou Reuters prodloužila asi o 20 %. Austrálie je zvlášť zranitelná, protože tam teplota (ve srovnání s předindustriálním obdobím) stoupla víc, než je celosvětový průměr. Podmínky tohoto kontinentu jsou podle Bettse zatím extrémní, ale pokud globální teplota stoupne o 3 stupně Celsia - stanou se běžnými na celé planetě.

Čtěte také

Australský premiér Scott Morrison v neděli připustil, že může urychlit snižování emisí a po dlouhé kritice navrhl vznik komise, která má zjistit příčiny katastrofálních požárů, včetně vlivu klimatických změn.

Víc v audiozáznamu rozhovoru Vladimíra Kroce a Ondřeje Klapala ze zahraniční redakce Českého rozhlasu.

Spustit audio

Související