Nadměrná těžba ohrožuje kadidlovník

23. září 2010

Kadidlovník, jehož pryskyřici přinesli podle Bible Tři králové jako dar malému Ježíškovi, je ohrožován nadměrnou těžbou.

Pryskyřice se ze stromu získává tvorbou ranek - odkud vytéká a je zachycována. Nekončící tvorba pryskyřice ale vyčerpává stromy natolik, že nejsou schopny vytvořit dostatečné množství životaschopných semen, což bylo také experimentálně prokázáno. Uvedl to server Eurekalert.

Na světě existují 4 druhy kadidlovníků, jejichž pryskyřice se už po staletí využívá jednak jako aromatická látka do parfémů nebo kadidla a jednak jako lék proti zánětům. Z Ománu a Jemenu pochází kadidlovník Boswellia sacra, což je druh s nejkvalitnější pryskyřicí - která právě prý posloužila jako dar Jezulátku, dále Boswellia frereana - ze Somálska, Boswellia serrata z Indie a Boswellia papyrifera - což je Etiopský druh.

Kadidlovníky se zatím nepěstují, ale pryskyřice se odebírá ze stromů ve volné přírodě. Proto, aby došlo k jejich regeneraci, je důležité snížit odběry pryskyřice. Podle výsledků studie - šest ranek k odběru pryskyřice už má na strom negativní vliv - takže by mělo dojít ke snížení počtu odběrových míst. Současně by neměla být pryskyřice odebírána neustále, ale mělo by existovat období, kdy budou veškeré aktivity zakázány.

Vliv odběru pryskyřic a latexů z jiných druhů stromů na plantážích už byl v minulosti studován, toto je ale první studie, která kvantifikuje křehký vztah mezi produkcí exudátů a regenerací stromů ve volné přírodě.

autor: Hana Staňková
Spustit audio