Na volbu předsedy Senátu musíme hledat širší shodu než jen u senátorů jednoho klubu, věří nezávislý senátor Hampl

17. říjen 2018

Po vítězství opozičních stran v Senátu usilují o křeslo předsedy přinejmenším tři uskupení: ODS, Starostové a nezávislí a KDU-ČSL. Protože předsedu Senátu nominuje nejsilnější klub, vše záleží na tom, ke komu se přidá největší počet nezařazených. Jaká bude další budoucnost Senátu?

„Horní komora by měla dělat svou práci, kontrolu zákonů a být ústavní pojistkou,“ uvedl v pořadu Pro a proti nezávislý senátor z klubu KDU-ČSL Václav Hampl, jeden z adeptů na předsedu horní komory.

Podle něj není role Senátu se vůči čemukoliv vymezovat. „Ale pokud jeho pozice bude v něčem jiná než v případě velkých hráčů, tak je na místě, aby Senát své stanovisko jasně artikuloval.“

Hampl je přesvědčen, že dnes, kdy existují tři podobně velké senátní kluby, není možné, aby jeden z nich diktoval Senátu, kdo má být předsedou. „Takže to musíme udělat nějakým jiným způsobem.“

Druhého kola voleb se vždy účastní 100 % oprávněných voličů, jen hodně velká část si vybere tu možnost nechat volbu na ostatních.
Václav Hampl

„Jsme v situaci, kdy musíme hledat nějakou širší shodu, než jen nějakých 18 senátorů jednoho klubu... Musíme se domluvit nejen na předsedovi Senátu, ale i na dalších rolích, které jsou provázané.“

Zemanův argument, že nízká účast v senátních volbách opravňuje ke zrušení komory, senátor odmítl.

„Myslím, že to naopak dává Senátu jistou sílu, protože k volbám se pak dostaví ti, kteří chápou jeho roli, vědí, co od něj očekávají. Cena za relativně nízkou účast je jakousi cenou za kvalifikovanější rozhodnutí,“ vysvětlil Václav Hampl.

Senát má své místo v ústavním pořádku

Místopředseda senátního klubu hnutí ANO Jaroslav Větrovský dodal, že Senát není politickým kolbištěm, jakým je Poslanecká sněmovna. „V Senátu nikdy nebylo úzce vymezeno, kdo je koaliční a kdo je opoziční senátor. Věřím, že návrhy zákonů se budou vždy posuzovat věcně.“

„Senátní situace se změnila. V uplynulých dvou letech tu byl jeden dominantní klub ČSSD, nyní tu máme tři podobně početné kluby. Proto není ideální říkat, kdo bude koho nominovat na předsedu, protože konečné počty ještě nejsou známy.“

Navíc se hnutí ANO jako sedmičlenný klub jednání o obsazení Senátu účastnit nebude, dodal politik.

Zásadně nesouhlasím. Voliči nepohrdají Senátem. Vidím to, protože jsem s nimi v přímém kontaktu. Voliči uznávají nejen roli zákonodárnou, kdy Senát opravuje zákony, ale vidí i práci senátorů pro regiony.
Jaroslav Větrovský

„Do ustavující schůze Senátu je ještě jeden měsíc, ještě se odehraje spousta věcí a bude probíhat spousta politických jednání... Věřím tomu, že se konsensus mezi nejsilnějšími hráči v Senátu určitě najde.“

Senátor prý po dvouleté zkušenosti může práci horní komory jen hájit. „Vyjádření Andreje Babiše o zbytečnosti horní komory jsou stará dva roky. Současná pozice hnutí ANO je, že Senát má své místo v ústavním pořádku České republiky, ale že je třeba debatovat o způsobu volby.“

„My jsme jako hnutí ANO získali jeden mandát, což není úplně ideální výsledek. Ale to, jestli pan Babiš ve 2. kole voleb volil, nebo ne, je jeho osobní věc,“ konstatoval Jaroslav Větrovský.

autoři: Tomáš Pavlíček , oci
Spustit audio

Související