Na koncertech se odreagovávám od zbytečných zákonů, říkal František Nedvěd
Františka Nedvěda si lidé pamatují spíše v hudebním tandemu se starším bratrem Janem než jako solitérního písničkáře. „Bratr se rozhodl, že začne užívat svého důchodu. Vypadá to, že už nebude zpívat, i když člověk nemá nikdy říkat nikdy,“ vysvětloval před dvěma lety, proč v už společně nekoncertují. František Nedvěd zemřel v neděli 18. července 2021 ve věku 73 let.
„Napsali jsme dohromady jen šest sedm písniček, ne více,“ osvětloval v Osobnosti Plus z v květnu 2019 František Nedvěd rodinný vztah, který byl dlouhá desetiletí také pracovní.
„Bratrovi jsem nikdy nezáviděl, vždycky jsem ho obdivoval a necítil jsem se jako ten druhý. Na pódiu byl hlavní vedoucí, ale vše ostatní jsem zařizoval já. Když to člověk dělá s láskou, vše ostatní jde pryč,“ dodával s tím, že postupně zastoupil bratrovo místo Nedvědův mladší syn Vojtěch.
Neviděl jsem děti vyrůstat
Daň za úspěch ve světě českého country a folku spatřoval František Nedvěd v nedostatečném čase tráveném s dětmi, když byly malé.
Manželka si už na moje troubení zvykla, říká špičkový jazzový trumpetista Laco Déczi
Laco Déczi patří mezi špičkové světové trumpetisty. Usídlil se v New Yorku a do Česka a na Slovensko jezdí dvakrát ročně koncertovat. Hrát se ale učil jako chlapec v rodné vesnici Bernolákovo a později v hlavním městě Československa.
„V 70. letech, kdy se synové narodili, jsme už jeli naplno. Mívali jsme i 30 koncertů za měsíc. Neviděl jsem, jak děti vyrůstaly, jak začaly mluvit nebo chodit. To mně všechno unikalo až do roku 1986. Nevyčítám si to, jen toho lituji. Kdybych to mohl vrátit, neuhnul bych ani o milimetr. Hudba je pro mě na prvním místě. Je to můj život,“ konstatoval.
Demokracie to není
Jako vášnivý kuřák stál folkař striktně proti zákazu kouření v restauracích. „Kouřím rád a statečně, protože tím zvyšuji národní důchod. Od té doby, kdy se zakázalo kouřit v restauracích, nikam nechodím. Nebudu je podporovat a mám to našim představitelům za zlé. Je to omezení svobody a velká křivda,“ říkal.
„Na koncertech se tím pádem odreagovávám například od zákonů, které jsou zbytečné. Místo řešení důležitých věcí se zakazuje kouření, politici už začínají i s alkoholem. Herny, ty člověk oželí. Veškeré požitky, které člověk měl, jsou zasaženy. To není svoboda a demokracie,“ tvrdil.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí . František Nedvěd hovořil mimo jiné o tom, proč si neužíval vyprodaný koncert na strahovském stadionu v roce 1996.
Související
-
Michael Kocáb: Nic společensky významnějšího než odsun sovětských vojsk už v životě dokázat nemůžu
Michael Kocáb říká o hudbě, že je to ‚to nejlepší‘. Působí řadu let jako politik a aktivista, s mnoha věcmi není spokojený, ale na založení vlastní strany mu chybí čas...
-
Písničku Devatenáct zpívá v češtině František Nedvěd. Jak zní originál?
Příběh další z mnoha coververzí na české hudební scéně vypráví ve své víkendové hudební rubrice Martin Schuster.
-
Stánky se mi nikdy neoposlouchají, říká František Nedvěd
Rolling Stones, Pink Floyd a Bratři Nedvědi. Interpreti, kteří vyprodali Strahov. Dnes se ale mladší z bratrů Nedvědů vrací na menší pódia. Jak vzpomíná na své velk...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.