Manželka si už na moje troubení zvykla, říká špičkový jazzový trumpetista Laco Déczi
Laco Déczi patří mezi špičkové světové trumpetisty. Usídlil se v New Yorku a do Česka a na Slovensko jezdí dvakrát ročně koncertovat. Hrát se ale učil jako chlapec v rodné vesnici Bernolákovo a později v hlavním městě Československa.
„Začínal jsem hrát na trumpetu v jedenácti letech. Naučil jsem se spoustu zlozvyků a nešvarů, špatné dýchání. Později jsem měl ale výborného učitele v Praze. Největší škola v životě pro mě ale byla, když jsem po vojně nastoupil do kapely SHQ Karla Velebného. Byl jsem takto zaměstnaný 22 let,“ říká.
Michael Kocáb: Nic společensky významnějšího než odsun sovětských vojsk už v životě dokázat nemůžu
Michael Kocáb říká o hudbě, že je to ‚to nejlepší‘. Působí řadu let jako politik a občanský aktivista, s mnoha věcmi v zemi není spokojený, ale na založení vlastní strany mu chybí správný time management. V současnosti ho trápí palčivý problém ekologie.
Laco Déczi vypráví svým charakteristickým způsobem příběhy ze života. Mimo jiné i to, jak jeho žena reaguje na každodenní cvičení hry na trumpetu.
„Jsem s ní už sedmnáct let,“ vypráví světově proslulý muzikant. „Na začátku, když jsem troubil, říkala, že se z toho snad zblázní. Říkala, že musí poslouchat od rána do večera takové krkání na plech. Na to jsem jí odpovídal, že si měla vzít nějakého ajznboňáka. (...) Dnes je to tak, že leží na gauči, já troubím dva metry od ní, pak přestanu, ona se vzbudí a ptá se, co se stalo. Zvykla si.“
Hraje se málo
Do Spojených států emigroval v roce 1986, přes Německo. Američané podle něho moc nezávidí, ale spíš se snaží ty úspěšnější napodobovat. „Závist je silný lidský cit, ale je to kravina,“ hodnotí Déczi.
Jak se změnila Amerika? „Dřív se všude hrálo, na každém rohu. Teď se hraje málo, protože děti nepotřebují hudbu. Ty mají špunty v uších, telefony a zobou, ale zase chodí na jazz turisti, takže kluby fungují.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jazzovým trumpetistou. Laco Déczi mimo jiné zavzpomíná na začátky ve Spojených státech, na rozdíl ve hraní v USA a v Evropě a prozradí, kdo jsou „jednosměrky“.
Související
-
Harfistka Kateřina Englichová: Marná sláva. Dělám v oboru, který je zbytný
Kateřina Englichová patří mezi přední světové harfistky. Kritériem úspěchu pro ni nejsou slavné sály, i když kariéru odstartovala v roce 1998 v americké Carnegie Hall.
-
Poslouchejte záznam z loňského Mezinárodního dne jazzu. Laco Déczi a the Herbaliser
Ve 21 hodin vysílá stanice Český rozhlas Vltava záznam koncertů Laca Décziho a The Herbaliser, kteří loni 30. března vystoupili u příležitosti Mezinárodního dne jazzu.
-
Laco Deczi: Nechci být se sebou spokojený
„Jakmile se sebou začne být muzikant spokojený, je to jeho konec.“ Třiasedmdesátiletý trumpetista pokračuje v extenzivním turné po Česku a Slovensku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.