Možná že vládu ani nepotřebujeme?
Od čtvrtečního podpisu koaliční smlouvy, rychlejšího než jak předpokládali někteří trojkoaliční lídři a další vysocí politikové ODS, KDU-ČSL a Strany Zelených, se už do kalendářního konce roku nedalo nic očekávat.
I kdyby prezident Václav Klaus přes výhrady k Topolánkově vládě nakonec ustoupil a kabinet jmenoval, nemohl by stihnout ještě v poslední pracovní den roku proto, že lidovecká kandidátka Simeona Zikmundová odmítla obsadit ministerské křeslo coby šéfka legislativní rady vlády. A předseda KDU-ČSL Jiří Čunek zatím náhradou za ni nenalezl, anebo o tom aspoň veřejnosti nic nesdělil a s doplněným seznamem členů kabinetu půjde za hlavou státu premiér až po prvém lednu. V nastalé pauze zatím aspoň přišli sociální demokraté, kteří jsou nyní kvůli dvěma bývalým členům poslaneckého klubu poprvé od voleb relativně blízko možnosti ocitnout se v opozici, s kritikou koaliční smlouvy, která prý obsahuje nerealistické a asociální prvky.
Konkrétně napadají záměr omezit vymoženosti sociálního státu a plánované reformy Topolánkovy vlády prý budou mít dopad na nízkopříjmové skupiny obyvatel. "Zrušení některých daní a snížení odvodů pro vysokopříjmové skupiny lidí, by ve svých důsledcích znamenalo propad v daňových příjmech státu v objemu 80 až 120 miliard korun," uvádí v příslušném stanovisku šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něho prý lídři trojkoalice nemohou brát své návrhy vážně a míní je pouze jako (cituji):
Ačkoliv sociální demokraté počínají bít na poplach, lidé, aspoň podle šetření Českého statistického úřadu, si z budoucnosti příliš těžkou hlavu nedělají. Důvěra obyvatel v hospodářství je totiž nyní na historicky nejvyšší úrovni a to jak v kruzích podnikatelských, tak spotřebitelských.
Konkrétně je údajně optimismus v sektoru služeb, dobrý vývoj předvídají stavbařské společnosti i průmyslové podniky a skeptičtější jsou jen maloobchodníci. I když i ti doufají v možnost čerpání z evropských fondů a spoléhají na vzkříšení ekonomiky sousedního Německa a z nárůstu zahraničních investic. Podnikatelům dělají vrásky dopady nového zákoníku práce, obávají se vyšších cen energií a nejsou šťastni ze silnějšího postavení české měny, která proti zahraničnímu zboží a službám tuzemské ceny zdražuje.
Co je zajímavé, a to sociální demokraty asi nepotěší, lidé se domnívají, že dojde k poklesu nezaměstnanosti, který také podle rychlého průzkumu deníku Mladá fronta dnes očekávají i ekonomičtí analytikové, kteří jsou vůbec poměrně dobře naladěni pokud jde o tuzemské hospodářství v příštím roce.
Z toho by mohlo plynout, že jak se říká, ekonomika si politiky příliš nevšímá. Aspoň zatím se na její výkonnosti nijak negativně neprojevuje, že je stát půl roku bez stabilní vlády a stále se neví, zda ji v dohledné době dostane. Znamená to, že je vlastně jedno kdo vládně a zda-li vůbec někdo? Pokud by se patovou situaci nepodařilo rozmotat ještě v příštích měsících, dost možná by už v nějakém jiném průzkumu řeklo dost dotázaných, že jim jsou politikové zcela ukradení. Mohlo by to působit svým způsobem zdravě. Jako že je společnost v hlavních otázkách schopna se sama vypořádávat se základními problémy a nepotřebuje k tomu vládu založenou navíc na nějakých ne zcela jasných slibech.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.