Mobil hlásí čas k modlitbě

8. duben 2009

Výzkumníci z Georgia Institute of Technology přišli s novou aplikací pro mobilní telefony, kterou tento týden představili na konferenci CHI 2009 v Bostonu. Pokud vyznáváte islám, budete z ní pravděpodobně nadšení.

Mobilní telefony se už dávno staly nástrojem, který nám pomáhá kontrolovat denní události a podle výzkumníků je tedy jen přirozené, že se jejich funkce rozšiřují i do duchovní oblasti. Výzkumníci z Georgia Tech si vybrali islám - částečně pro vysoký počet jeho stoupenců a částečně proto, že muslimové mají s podobnými vynálezy dlouhé zkušenosti. Už v časné historii jim kompasy a teleskopy pomáhaly určovat směr, kterým leží jejich posvátné místo Mekka.

Aplikace s názvem Sun Dial má zastoupit muezzina - tedy člověka, který pětkrát denně svolává pravověrné muslimy k modlitbě. Není to ovšem obyčejný "budík" nebo textová upomínka, ale obrázek na displeji mobilu, na kterém se nad siluetou mešity pohybuje sluneční kotouč. Když dorazí do některého z pěti míst, vyznačených zelenými kroužky, je jasné, že nastal čas k modlitbě. Mobil to svému majiteli sdělí nejen vizuálně, ale i zvukovým znamením. Podle univerzitní zprávy se aplikace muslimům zamlouvá i proto, že respektuje tradiční způsob určování času modliteb, který vycházel z pozorování pohybu Slunce.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.