Mívám skepsi z toho, že se v naší zemi nedá nic dělat, říká Jan Kasl

28. červenec 2018

„Zažívám skepsi z nekompetentních lidí,” říká host Osobnosti Plus, architekt, politik a bývalý primátor Prahy Jan Kasl. „Stále ještě se najdou na úřadech zcela nekompetentní úředníci, i když se to už hodně zlepšilo,” dodává.

A postřehy muže, který se roky pohyboval v komunální i celostátní politice, nejsou nijak optimistické. „Také jsou tu nekompetentní investoři, vedle nich občané, kteří jsou proti všemu, ačkoli civilizovaný svět zná něco jako dohodu, participaci. Ale oni říkají jen: ne ne, nechceme, za žádnou cenu ne. Tímto mě bere skepse. A tím, že se v naší zemi fakt nedá nic udělat.”

Politik a architekt Jan Kasl se narodil 31. prosince 1951 v Praze. V letech 1998 až 2002 zastával funkci primátora hlavního města Prahy a v letech 2002 až 2006 předsedy strany Evropští demokraté. V současné době vede svou architektonickou kancelář Best Development Prague. Jeho ženou je Terezie Kaslová.

Architektův sen

Moderátorku zajímá, jaký sen si vytyčil Jan Kasl jako architekt, tedy v profesi, kterou vystudoval a které se v současnosti věnuje. „Myslím, že si každý po škole představuje, že postaví galerii, koncertní síň, největší dům na světě, ale postupně chápe, že jen někteří jsou vyvolení. Byl bych rád, aby historie na stavby, které jsme s mojí společností udělaly, pohlížela smířlivě a tak, že jsme nic nepokazili. Mým snem je postavit dobré bydlení kamarádovi, dům pro dvanáctičlennou rodinu, být tvůrčí a projektovat …to samo o sobě není málo,” odpovídá.

Jsem homo politicus, ale jsem také člověk doživotně naivní.
Jan Kasl

H-systém a jeho dopad

„Právo a spravedlnost není vždycky totéž,” podotýká bývalý pražský primátor na téma stavebního projektu H-systém. „Na druhou stranu tito lidé dobře vědeli z rozsudků z roků 2004 a 2008, co se může stat, a byli naivní, protože se nepojistili jasným rozsudkem, dohodou, smlouvou. Proto, aby si mohli dostavět cizí majetek. Ale podstata problému je jinde,” vysvětluje a dodává:

H-System byl v letech 1993 – 1997 stavební projekt společnosti H-SYSTEM a.s., jenž zkrachoval. Sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domů v obcích Horoměřice, Statenice, Lichoceves a Velké Přílepyseverozápadně od Prahy. První zákazníci, bylo jich přibližně 30, skutečně levné bydlení získali, dalších tisíc už ale ne.

„Ta spočívá v zakladateli projektu, panu Smetkovi, a v celé této “sviňárně”. Vždyť kdyby se pozemky prodaly, tak se uspokojilo oněch tisíc podvedených zájemců a všichni by dostali své peníze. Bohužel, tam právo nezafungovalo a říká se, že to vedlo až do politických pater tehdejší vlády. Mimochodem vlády Miloše Zemana…”

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Zjistíte mimo jiné, jak Jan Kasl se svou ženou Terezií Kaslovou prožívá spory o jejího dědečka Ferdinanda Peroutku, nebo proč lidé u nás nechtějí nové budovy.

autoři: Barbora Tachecí , kte
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.