Mise OSN v Libanonu je spíš pozorovací než mírová. Nezabránila útokům Hizballáhu, tvrdí šéf odboru Hladík

15. říjen 2024

Evropská unie uvalila sankce na sedm lidí a sedm subjektů v Íránu kvůli dodávkám balistických raket a bezpilotních letounů Rusku. Kyjev to přivítal s tím, že vojenská pomoc agresorovi porušuje mezinárodní právo a chartu OSN. Zároveň se čeká na odvetu Izraele za předchozí íránský útok. „Odveta je nevyhnutelná. Zdůrazňujeme izraelské právo na sebeobranu,“ říká pro Český rozhlas Plus Petr Hladík, ředitel Odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí. 

Spojené státy odrazují Izrael od útoku na íránská jaderná zařízení. Jaký k tomu zaujímá postoj česká diplomacie? 

Česká diplomacie samozřejmě také apeluje a snaží se o to, aby situace dále neeskalovala. Podporujeme jak úsilí Spojených států amerických, tak dalších států v regionu.

Odveta je nicméně nevyhnutelná a my ji tak vnímáme, protože neustále zdůrazňujeme izraelské právo na sebeobranu. Útok z 1. října byl opravdu bezprecedentní ze strany Íránské islámské republiky. 180 balistických raket, to je opravdu zásadní akt agrese vůči Státu Izrael. 

Nicméně podporujeme úsilí všech, aby situace dál neeskalovala. A máme na mysli především bezpečí českých občanů, kteří stále v regionu pobývají. 

Evakuovat misi UNIFIL

Izrael chce, aby se evakuovala mezinárodní mise OSN v Libanonu. Evropská unie označila útoky na misi za nepřijatelné. Jaké možnosti ochrany a působené této mise vidí česká diplomacie? 

Víte, ta mise má, řekl bych, pozorovatelský mandát. I před vypuknutím současného konfliktu, což bylo loni 7. října ze strany teroristů Hamásu a následně den poté ze strany teroristického hnutí Hizballáh, mise UNIFIL v zásadě monitorovala útoky, ke kterým docházelo. Nedokázala jim zabránit. 

Čtěte také

Bohužel také nedošlo k naplnění mandátu mise. Ten mandát byl zpřesněn rezolucí 1701 po poslední válce mezi Izraelem a Libanonem, respektive mezi hnutím Hizballáh.

Rezoluce jasně stanovila, že území na jih od řeky Lítání, tedy území jižního Libanonu, se má demilitarizovat. A že tam nemá být přítomen nikdo jiný než libanonská armáda a právě jednotky UNIFIL. 

Bohužel je skutečnost taková, že se tam nacházeli jak bojovníci Hizballáhu, tak jejich arzenály a dokonce i infrastruktura. A toto vnímáme jako velmi problematické.  

A jaké jsou teď možnosti ochrany mise, o kterou žádá Evropská unie ve společném prohlášení? 

Evropská unie, respektive 16 členských států tam má svoje vojáky. A my jsme zaznamenali po bezpečnostních incidentech, kdy naštěstí došlo pouze ke zranění několika příslušníků mise OSN UNIFIL, že izraelská strana ústy ministra obrany Jo’ava Galanta oznámila, že zahájí vyšetřování těchto incidentů. 

Čtěte také

My spoléháme na to, že Izrael se toho bude držet. Samozřejmě jsme zaznamenali i výzvy, aby se mise stáhla z těchto území. To velitelství mise odmítlo. 

Je podle vás možné, že kvůli izraelským úderům na Libanon dojde k pozastavení asociační dohody mezi Evropskou unií a Izraelem? Podle informací listu Politico to chtějí třeba Španělsko, Irsko nebo Belgie. 

Myslím, že to možné není. V současné době Evropská unie usiluje o svolání asociační rady. Proběhla výměna dopisů. Teď jsme ve stadiu definování agendy a hledání vhodného data.

To rozhodnutí by muselo být učiněno kolektivně všemi členskými státy. Myslím, že z pohledu České republiky nic takového nehrozí.

autoři: Martina Mašková , kac
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.