Miloš Kirschner oživoval loutky Spejbla a Hurvínka celé půl století
V letech 2. světové války se v jednom činžáku v pražské Libni odehrávala neděli co neděli stejná scéna: prádelna ve sklepě se zaplnila židlemi, které děti donesly odkud se dalo, a nedělní dopoledne bylo věnováno loutkové pohádce.
Jednou z klíčových postav těchto amatérských představení byl tehdy teprve 15letý student Miloš Kirschner.
Čtěte také
Později se divadélko přestěhovalo do bývalé školní kaple v budově, která dnes patří Základní škole Bohumila Hrabala – tzv. divadélko Na Korábě zde přetrvalo Kirschnerovu éru až do 50. let.
To už ale byl Miloš Kirschner nablízko svému idolu – Josefu Skupovi, po kterém postupně přebíral interpretaci obou loutek.
Nastoupil po Skupovi
Když Josef Skupa počátkem roku 1957 zemřel, zdálo se nástupnictví jeho nejtalentovanějšího žáka a už tehdy jevištního partnera jasnou věcí. Přesto lehké začátky určitě neměl.
Kirschner jednou v Československém rozhlase vzpomínal, že pro něj to byla éra snad nejtěžší, a že se v ní cítil dokonale sám – ono totiž dokázat, že S+H mají právo na život i schopnost žít po smrti svého duchovního autora, nebylo lehké – ani před publikem, ani před kritikou.
Čtěte také
Éra Miloše Kirschnera se postupně od té Skupovy začala podstatně lišit, počínaje hlasovou interpretací obou loutek, přes dramaturgický a autorský vklad Miloše Kirschnera a jeho spolupracovníků, až po podstatně rozšířený okruh autorů, kteří s divadlem začali spolupracovat.
Divadlo S+H se rozjelo do světa ještě víc než za Skupovy éry a stalo se jedním z nezpochybnitelných kulturních artiklů, kterými se socialistické Československo mohlo pyšnit.
O proměně dvou nejslavnějších českých loutek a jejich principálovi si poslechněte v audiozáznamu – a samozřejmě nebudete ochuzeni o pár méně známých scének S+H. Pořad z roku 2013 připravil Jan Sedmidubský, na webu k poslechu ale jen do 7. listopadu 2024.
Související
-
Loutkoherec Skupa: Umělec musí mít rád lidi, jinak nezažívá tvůrčí úspěch
Josef Skupa si dokázal získat malé i velké publikum. Pro českou kulturu a humor udělal nedocenitelnou službu. Vdechl život ikonické dvojici loutek Spejbla a Hurvínka.
-
Spejblova vědecká přednáška - J. Skupa - 1937
Poslední březnový den roku 1937 byl ve vysílání Československého rozhlasu naladěn humorně. Alespoň v té části jeho programu, která byla věnována vystoupení – v té d...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.