Mezinárodní den rádia: Prvním českým vysílacím studiem byl stan

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02810747.jpeg

Letošní Mezinárodní den rádia, který vyhlašuje organizace UNESCO, připadá na 13. února. Věděli jste, že Český rozhlas je nástupce Radiojournalu, nejstarší stanice kontinentální Evropy?

Radiové vysílání má u nás velmi dlouhou tradici. Pražský Radiojournal byl totiž první kontinentální stanicí a vznikl prakticky bezprostředně po stanici vůbec nejstarší, britské BBC.

První vysílání Radiojournalu proběhlo v roce 1923 v Praze ve Kbelích a začátky to nebyly snadné. Do vysílacího stanu se podle vzpomínek zúčastněných opíraly silné poryvy větru a techniky sužoval i prudký déšť. Přesto se však relaci podařilo odvysílat a na významu tohoto počinu jistě neubral ani fakt, že radiovou koncesi v té době platila jen necelá padesátka lidí.

Vysílací stan Radiojournalu, Kbely, rok 1923

Své posluchače si vysílání získávalo i posíláním zaměstnanců s příslušným zařízením do měst a obcí, kde nový zázrak techniky předváděli. Podle svědectví některých z nich se při těchto cestách občas setkávali i s nedůvěrou a podezřením z podvodu.

Od těchto krušných počátků byl ale Radiojournal, později přejmenovaný na Československý a posléze Český rozhlas, svědkem mnoha zlomových událostí našich dějin. Potýkal se s cenzurou i totalitními režimy. Přinesl bezprostřední svědectví z bojů o rozhlas v roce 1945 i o sovětské okupaci roku 1968.

Ondřej Neff na svém blogu vzpomíná na úskalí ruských vojáků, které jim přinesla spletitá budova rozhlasu na Vinohradské ulici i hrdinné přesměrování vysílání do studií na Žižkově, kvůli které byla později řada zaměstnanců vyhozena.