Měla by EU zrušit právo veta? Ano, pomáhá populistům, říká europoslanec za Piráty. Přilijeme olej do ohně, varuje kolegyně za ODS
Evropská unie hledá stále obtížněji shodu na některých klíčových otázkách. Pomohlo by zrušení práva veta? „Hlasování v EU se asi v 95 procentech řeší kvalifikovanou většinou, veto se uplatňuje jen v 5 procentech zvláštních případů. Pojďme to dotáhnout do konce a nenechme se zdržovat lidmi, jako je Viktor Orbán,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Jeho kolegyně Veronika Vrecionová (ODS) nesouhlasí. „Je to krátkozraké řešení, pro EU a členské státy nebezpečné,“ míní.
Podle europoslankyně by se zrušení práva veta, které se používá při rozhodování v otázkách rozpočtu, společné zahraniční politiky, při schvalování sankcí nebo v oblasti daní, mohlo z dlouhodobého hlediska obrátit proti samotné Unii a proti členským státům.
Čtěte také
„Pokud bude většinové hlasování v těchto otázkách, kterých už tedy není tak mnoho, ale jsou velmi důležité, mohlo by se stát, že to bude nahrávat populistům typu Viktora Orbána a podobným v jiných členských státech. Máme takové politiky i u nás. Podívejte se, co dělá třeba Tomio Okamura teď. Toto by mu jenom nahrálo a on potom bude před volbami vykřikovat, že všechno se vyřeší tím, že z Unie vystoupíme.“
„Je to krátkozraké řešení. Na první pohled vypadá dobře, nicméně to, že se teď všichni musíme umět nějakým způsobem dohodnout i přesto, že někdo hanebně vydírá, je daleko cennější. Pokud zrušíme právo veta, budeme jenom přilévat olej do ohně a situaci ještě daleko více zkomplikujeme,“ myslí si Vrecionová.
Podle Peksy naopak právo veta pomáhá populistům, jako je maďarský premiér Viktor Orbán, k vydírání EU. Připomíná, že Evropská komise zastavila Maďarsku proplácení dotací kvůli korupci a podkopávání právního státu v zemi.
Čtěte také
„Tato snaha efektivně končí tím, že Orbán může říct: já vám nepustím Ukrajinu do EU, pokud se budete zabývat tím, jak se rozkrádají v Maďarsku evropské dotace. Evropská komise na to vydírání přistoupila a chystá se mu posílat peníze dál, navzdory tomu, že v Maďarsku kontrolní mechanismy nefungují. Je to skandální a alarmující a je to přesně ukázka toho, jak to populistům pomáhá. Měli bychom tomu bránit, ne to dál podporovat,“ nastiňuje.
Obavy, že by někteří politici zrušení práva veta označovali za bruselský diktát a mluvili o vystoupení z EU, europoslanec nemá.
„Dvacet let od vstupu do EU jsme slovní spojení bruselský diktát slyšeli milionkrát. Oni to budou opakovat furt. I kdyby se EU rozpustila, budou křičet, že jim bruselský diktát něco diktuje. Takže sebevíc jim ustoupíte, stejně budou křičet bruselský diktát,“ tvrdí Peksa.
Brzdí unijní rozhodnutí
Podle Vrecionové by v současné době bylo i riskantní otvírat pro EU tak těžké, složité, kontroverzní téma, jako je změna systému při rozhodování.
Čtěte také
„Máme na prahu Evropy dvě války, problémy s energiemi atd. Jestli se v tuto chvíli začneme zaobírat sami sebou a budeme se pokoušet systém změnit, tak se Evropa zase zahltí. Pro zrušení práva veta stejně potřebujete souhlas všech, tak stejně ničeho nedosáhneme, protože nebudou všechny členské státy se vším souhlasit. Prostě na to není vůbec čas, abychom teď řešili své vlastní problémy,“ míní.
Peksa to vidí jinak. Právo veta podle něj naopak brzdí Evropskou unii v tom, aby problémy mohla řešit. Připomíná, že se kvůli tomu například v EU nepodařilo vyřešit problém daňových rájů.
„Máme pořád v EU tři daňové ráje, Irsko, Kypr a Lucembursko, které efektivně rozbíjejí výběr daní v celé Evropě a brání fungovat normálnímu spravedlivému systému. Jak je možné, že drobný živnostník v této zemi platí úplně nekřesťansky vysoké daně, zatímco velké korporace si utečou do těchto daňových rájů a odtud operují v rámci společného evropského trhu. A nedá se s tím nic dělat, protože ve všech situacích, kdy to chcete řešit, tyto tři státy využijí veto,“ naznačuje europoslanec za Pirátskou stranu.
Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Jan Bumba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka