Matěj Schneider: Republikánským obhájcům svobody slova ve světle propalestinských protestů padá maska

16. listopad 2023

Mezi americkými konzervativci se rozhořela hádka o svobodě projevu. V uplynulých letech se mnozí z nich rádi stylizovali do role jediných ochránců prvního dodatku americké ústavy, který tuto svobodu má hájit. Ve světle propalestinského aktivismu v uplynulých týdnech ale velká část těchto politiků a komentátorů rychle otočila.

„Mám tu známé, jejichž děti si už nepřipadají v bezpečí, když míří na univerzitní kampusy mimo stát Florida,“ řekl floridský guvernér Ron DeSantis na minulé debatě republikánských prezidentských kandidátů.

Čtěte také

Dodal, že jeho administrativa podnikla kroky k rozpuštění jednoho propalestinského spolku na základě prohlášení tohoto spolku za poslední měsíc. Jediný člověk na pódiu, který mu oponoval, byl podnikatel Vivek Ramaswamy. „Nepotlačujme takové projevy pomocí cenzury,“ řekl Ramaswamy. Jedním dechem zmíněné spolky odsoudil s tím, že tito studenti neví, o čem mluví.

Nad postoji amerických konzervativců se pozastavoval také komentátor Glenn Greenwald, když byl hostem bývalého moderátora Fox News Tuckera Carlsona. Carlson teď vydává svůj pořad na platformě X, kterou loni ještě pod jménem Twitter koupil Elon Musk – ten právě jako jeden ze svých hlavních důvodů pro koupi sociální sítě uváděl boj za svobodu projevu.

Hádky o rasismus a sexuální výchovu

Greenwald i Carlson se podivovali nad tím, jak rychle otočila celá řada republikánů, kteří si za poslední léta vybudovali kariéru na kritice „politické korektnosti“ či takzvané „kultury rušení“ v momentě, kdy se jim hodí do krámu boj proti propalestinským spolkům.
Faktem ale je, že právě floridský guvernér DeSantis je vhodným příkladem politika, u kterého by oportunismus v otázce svobody projevu neměl překvapovat vůbec nikoho.

Čtěte také

Zatímco si totiž podobní republikáni rádi stěžují na cenzorské choutky amerických liberálů, sami k nim často nemají daleko. Právě například Florida pod vedením DeSantise v uplynulých letech nejvíce utahovala šrouby, co se týče ve zdejším školství povoleného probírání především sexuální výchovy a historie rasismu.

Ramaswamy a Carlson jsou jedni z mála amerických konzervativců, kteří teď najednou nezačali otáčet. Ramaswamy si přímo postavil kariéru na kritice amerického „progresivismu“ a jakkoliv v uplynulých měsících neváhá náhle měnit názory na kdejaké téma, tady se mu podařilo zachovat konzistenci. Nicméně v tuto chvíli to pro něj v republikánských prezidentských primárkách nevypadá příliš nadějně.

Carlson pro změnu na jaře za dramatických okolností odešel z Fox News a přes silná úvodní čísla je jeho sledovanost na platformě X značně vrtkavá. Jestli se této dvojici podaří ubránit své postoje vůči většině svých kolegů, kteří chtějí s propalestinskými aktivisty rázně zatočit, tak není vůbec jisté.

Matěj Schneider

Hájit svobodu projevu pro sobě blízké myšlenky je jednoduché – pro postoje, které vám nevoní, se k tomu odhodlá málokdo. Právě kvůli zmíněným hádkám o rasismus a sexuální výchovu bylo republikánské bití se v prsa ohledně svobody projevu vždy značně nedůvěryhodné. Otázka propalestinských aktivistů může být dalším hřebíček do rakve mýtu o amerických republikánech jako jejích principiálních zastáncích.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio