Matěj Schneider: Konzervativní profesoři tvrdí, že Trump dle ústavy nemůže kandidovat. Přinese to chaos

1. září 2023

Když Donald Trump poprvé kandidoval na prezidenta, sliboval, že všichni jeho nominanti k Nejvyššímu soudu budou vybráni konzervativní organizací Federalist Society. Teď mu dva její členové vrazili nůž do zad. Přibližně čtyři dekády stará Federalist Society je bezpochyby nejúspěšnější právní lobbistická organizace v současných Spojených státech.

Například loňské přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně interrupcí by se bez ní prostě nestalo. Organizace k soudům protlačuje především takové uchazeče, kteří se drží rigidní „originalistické“ metody při výkladu americké ústavy. Většinou to vede k výsledkům, které jdou konzervativním politikům na ruku, ale ne vždy.

Čtěte také

Dva profesoři, William Baude a Michael Stokes Paulsen, teď vydali odborný článek v University of Pennsylvania Law Review, ve kterém dochází touto metodou k přesvědčení, že Trump se nesmí znovu ucházet o úřad. Vyplývá to dle nich přímo z americké ústavy, konkrétně z jejího 14. dodatku. Ten byl ratifikován po americké občanské válce a jeho třetí sekce měla zabránit tomu, aby se do Kongresu znovusjednocené země vraceli politici, kteří zradili Unii pro Konfederaci.

Tímto dodatkem od roku 2021 hojně argumentují američtí liberálové s tím, že Trump se svým podrýváním volebních výsledků dopustil vzpoury. Doteď se jim z konzervativních řad povětšinou dostávalo odpovědi, že tato část 14. dodatku je jen relikt své doby, který se dnes na Trumpovo počínání aplikovat nedá. Dva „originalističtí“ profesoři teď touto konzervativní metodou ale dospěli k opačnému závěru.

Recept na velké společenské nepokoje

Co to pro volby příští rok znamená? V tuto chvíli těžko říct. Jakkoliv Paulsen a Baude vysvětlují, že tato klauzule 14. dodatku vchází v platnost automaticky, nikdo ji nemusí aktivovat, v praxi to samozřejmě takhle fungovat nemůže.

Čtěte také

Nejpravděpodobnější scénář je, že se v některých státech pokusí příslušní volební úředníci Trumpa neumístit na volební listiny. Následně toto rozhodnutí bude napadeno u soudu a nejspíš si rychle proklestí cestu až k Nejvyššímu soudu. Například republikánský státní tajemník v New Hampshire už tuto možnost zvažuje.

V politické rovině je to samozřejmě průšvih. V republikánských primárkách Trumpovi už po čtyřech trestněprávních žalobách nic takového uškodit nemůže – spíš naopak. Jestli se ale skutečně stane, že Trump získá republikánskou nominaci, už tak chaotický scénář všeobecných voleb se tímto ještě zhoršuje.

Hrozí nejen, že jeden z kandidátů může skončit ve vězení, ale ještě o něm bude soud, jehož tři členy sám nominoval, rozhodovat o tom, jestli vůbec může kandidovat. To, že má konzervativní většina u soudu blízko k originialistické metodě, která Trumpa do této patálie dostala, je už jen taková drobná ironická třešinka na dortu.

Matěj Schneider

Trumpovi podporovatelé to celé pochopitelně budou vykládat jako establishmentové pletichy, které se snaží podlým trikem odstavit jejich zachránce. To je recept na velké společenské nepokoje, ale v tuto chvíli to nevypadá, že by jakákoliv instituce v USA byla schopná tyto vášně uklidnit.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio