Matěj Schneider: Republikáni míří k uzavření federální vlády. Biden s nimi tuhle hru odmítá hrát

24. září 2023

Američtí republikáni se z letní pauzy do Kongresu vrátili s plnou vervou: hrozby impechmentu a uzavření federální vlády kvůli neschválení rozpočtu to měly administrativě Joea Bidena pěkně zavařit. Teď to ale vypadá, že se hlavně hádají mezi sebou.

Zahájení procesu odvolání Bidena z funkce je v tuto chvíli čistě symbolické divadýlko pro republikánské voliče. Demokraty ovládaným senátem něco takového nemá šanci projít, ale republikáni si zatím nebyli schopni formálně odhlasovat zahájení impeachmentu ani v dolní komoře, kde mají těsnou většinu.

Čtěte také

Hrozba takzvaným shutdownem kvůli neschválení nového rozpočtu je o něco zajímavější. Aktuálně hrozí nastat na přelomu září a října. 

Shutdowny se obzvláště v uplynulé dekádě a půl staly oblíbeným nástrojem republikánů, jak si vydupat rozpočtové škrty. Poslední takový nastal v roce 2019, trval rekordních 35 dnů a podle propočtu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) stála americké hospodářství 11 miliard dolarů. 

Čtěte také

Frakce nespokojených republikánů ve sněmovně se po něm teď snaží sáhnout znovu, ale shoda napříč stranou neexistuje. Naopak šéf senátních republikánů Mitch McConnell médiím řekl, že „není fanouškem shutdownů“ a svým kolegům ze sněmovny připomněl, že na shutdownech republikáni většinou politicky tratí.

S nesjednocenou těsnou většinou v dolní komoře a otevřeným nesouhlasem šéfa republikánů z komory horní si toho jen těžko republikáni mohou mnoho vydupat. 

Kdo dřív ucukne

To si zjevně uvědomuje i prezident Biden. V minulosti – například během vlády Baracka Obamy – byli demokraté až příliš ochotní vyjednávat s vyhrožujícími republikány. Tentokrát nikoliv. Biden je ochotný nechat se ve své šlamastice republikány ráchat.

Čtěte také

„Tento chaos dokazuje, že oni jsou zodpovědni za případný shutdown,“ řekl nejmenovaný člen Bidenovy administrativy serveru Politico. Když s vámi někdo chce hrát hru „kdo dřív ucukne“, je občas nejlepší vůbec nezačínat hrát. Teď je jen otázkou, jestli na to má Biden skutečně odhodlání. 

Obzvláště ze začátku svého úřadování měl Biden tendence hledat s republikány v Kongresu konsenzus – s nepříliš velkými úspěchy. Jestli se poučil a opravdu tentokrát nechá republikány vyžrat, co si nadrobili, je to jedině dobře.

Matěj Schneider

Do začátku října se už spíše situaci vyřešit nepodaří, ale jakmile případný shutdown začne, nebude dlouho trvat a „umírněnější“ sněmovní republikáni začnou svého předsedu Kevina McCarthyho sami prosit, aby tuto taškařici ukončil. 

Autor působí na serveru voxpot.cz               

Spustit audio