Matěj Schneider: Republikáni si vymodlili interrupční zázrak. Teď z něho Trumpa bolí hlava

14. duben 2024

Podle Donalda Trumpa by si o interrupčních zákonech měly rozhodovat samy jednotlivé státy americké federace. Na tom na první pohled není nic zas tak zvláštního. Od roku 1973 do roku 2022, kdy Spojeným státům vládl precedent v případě Roe versus Wade, to byla mantra všech protipotratových konzervativců: Nekecejte nám do toho a nechte to na státech!

Před dvěma lety ale federální Nejvyšší soud vyplnil půlstoletí trvající volání konzervativních aktivistů a zrušením zmíněného precedentu přesně toto udělal: každý stát si teď může interrupční legislativu nastavit, jakou chce. To mnoho z nich i udělalo a v téměř polovině amerických států teď platí drsnější omezení přístupu k interrupcím, než jak tomu bylo v uplynulých dekádách.

Čtěte také

Možná byste pak čekali, že konzervativní republikáni budou slavit. Platí to ale jen pro některé. Ti další – v čele právě s Trumpem – s nervozitou sledují, jak jsou reálná zpřísňování interrupčních zákonů nepopulární.

Ve všech státech, kde o interrupcích proběhla v uplynulých dvou letech referenda, vyhrála liberální strana: včetně tak konzervativních regionů jako Kentucky. Odpudivé názory na reprodukční zákony pak byly jedním z hlavních důvodů rozpačitého volebního výsledku republikánské strany v minulých volbách do Kongresu.

Čtěte také

Trump má v tomto ohledu zvláštní pozici. Na jednu stranu by Nejvyšší soud dost možná k přelomovému rozhodnutí, které všechny tyto změny umožnilo, nedošel bez tří Trumpových nominantů. Sám exprezident ale zjevně chápe, jaký průšvih to všechno pro konzervativce znamená.

Slibovat nikdy nepřicházející zpřísňovaní je jedna věc, reálně omezovat interrupce je druhá. Zdá se, jako by ani sami konzervativci s vyplněním svých přání úplně nepočítali. A teď neví, jak reagovat.

Čtěte také

V průběhu předvolební kampaně váhal i Trump. Teprve teď mlčení prolomil a je hned vidět, proč tak dlouho čekal. Jakkoliv jeho postoj ve stylu „nechte rozhodovat státy“ byl dříve u republikánů obvyklý, teď za něj Trump schytává od vedoucích protipotratových lobbistických skupin.

Jeho bývalý viceprezident Mike Pence dokonce označil Trumpovo interrupční oznámení za „facku konzervativním voličům“. Pro mnohé nezávislé voliče je přesto jeho rádoby kompromisní řešení stále příliš konzervativní.

Předvolební noční můra

Celá šlamastika ukazuje, že pro republikány není dobré cesty ven. Takřka jakýkoliv zásah do interrupční legislativy má potenciál aktivizovat voliče demokratů a zároveň zklamat evangelikálské voliče, kteří by nejraději interrupce zakázali zcela. To je předvolební noční můra.

V několika státech se přitom chystají na podzim souběžně s prezidentskými volbami také další interrupční referenda, která do volebních místností naženou spoustu naštvaných demokratů. Jedno z nich proběhne na Trumpově domovské Floridě, která bývá pro výsledek prezidentských voleb podstatná.

Matěj Schneider

Republikány může upokojovat jen to, že demokraté mají svých problémů dost – od stále ve vzduchu visící ekonomické nejistoty až po nelibost, kterou liberální voliči cítí k táhnoucí se válce v Gaze.

Jestliže ale v nadcházejících volbách utrží konzervativci porážku, budou se z ní moct vinit jenom oni sami – nejsou totiž schopni vymanévrovat z interrupčního bolehlavu, který si přitom za uplynulé dekády sami vymodlili.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio