Masakr v Postoloprtech řídili lidé z naší armády a policie. Zemřelo až 2 tisíce německých civilistů
Městečko Postoloprty, které stojí někde na půl cesty z Loun do Žatce, se po konci 2. světové války stalo dějištěm jednoho z největších případů násilností proti německému civilnímu obyvatelstvu. Po konci války byli místní Němci soustředěni do internačního střediska v kasárnách a část do bývalého tábora Hitlerjugend v tamní bažantnici. Postříleno a pohřbeno v masových hrobech bylo nejméně 763 lidí, podle některých odhadů jich mohlo být oběťmi vraždění 2 tisíce i víc.
Události v Postoloprtech se poprvé vyšetřovaly už v roce 1947. Viníci ale nebyli označeni a závěrečná zpráva zůstala tajná. Pozornost se masakru začala věnovat opět až v 90. letech.
Čtěte také
Roku 1997 se případem začala zabývat policie, viníky nenalezla. V roce 2009 zpráva žateckých kriminalistů potvrdila, že střelbu v Postoloprtech řídili čeští příslušníci armády a policie.
Podle některých historiků nadále panuje podezření, že masakr proběhl s tichým souhlasem vojenské tajné služby tehdy ovládané komunisty.
Okolnosti případu připomíná repríza dokumentu Davida Hertla, na webu najdete jen do 6. srpna 2023.
Související
-
Sudetští Němci uprchlíky před Rudou armádou rozhodně nevítali, spíš je považovali za příživníky
Podle Organizace spojených národů je v současnosti na celém světě asi 100 milionů běženců. Čelíme tak prý největší uprchlické krizi od druhé světové války.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.