Martin Fendrych: V čem jsme jako Francie? V silné alkoholové lobby
Mezi nejsilnější a nejvlivnější lobby patří ta alkoholová. Chlast si prostě rozvracet nedáme, alkohol milujeme a myslíme si, že „ho umíme“. Statistiky ovšem vyprávějí úplně opačný příběh. My Češi v tom nejsme sami.
Ve Francii letos od 8. září probíhá mistrovství světa v rugby, desátý ročník světového šampionátu v rugby union. Potrvá až do 28. října a odehraje se na devíti stadionech po celé zemi. Obří, hodně sledovaná akce. Francouzská vláda se na poslední chvíli rozhodla během mistrovství nevysílat kampaň proti konzumaci alkoholu.
Čtěte také
Jak píše server The Capitals, dohodnuta byla preventivní kampaň, jež varovala před riziky spojenými s pitím alkoholu. Už loni v listopadu si ji objednal jeden odbor francouzského ministerstva zdravotnictví a byla kompletně připravena včetně sloganu Nenech se odrovnat alkoholem. Podle Radio France se ale bývalý ministr zdravotnictví François Braun v květnu náhle rozhodl kampaň nevysílat. Odmítl také propagovat sdělení, že „pití alkoholu znásobuje riziko poruch srdečního rytmu“.
Ředitelka advokacie organizace Addictions France (Závislosti Francie) Myriam Savy pak obvinila francouzskou vinařskou lobby a kritizovala „tlak, který vyvíjí alkoholový průmysl na veřejné orgány, zejména na Elysejský palác“.
Ochrana těch, co spadnou do závislosti
U nás je to jak přes kopírák. Alkohol je „naše droga“, mnoho mužů a žen si myslí, že ji umějí ovládat, ale opak je pravdou. Podle loňského průzkumu expertů z pražské Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice na tom nejsme vůbec dobře.
Čtěte také
Závislost na alkoholu byla pomocí diagnostického dotazníku vyvinutého Světovou zdravotnickou organizací zjištěna u tří procent populace. Alespoň střední úroveň problémů s alkoholem byla identifikována u 25 procent respondentů, rizikové pití pak u 40 procent. Velká čísla.
Průzkum také ukázal, že necelá třetina lidí preferuje pivo, necelá čtvrtina víno, 6 procent destiláty a dvě pětiny nejsou nijak vyhraněné, berou cokoliv. Statisticky významné jsou rozdíly mezi pohlavími; zatímco muži preferují pivo – 43 procent, ženy dávají přednost vínu – 35 procent.
U nás sice neprobíhá mistrovství světa v rugby, při kterém by vláda zrušila antialkoholovou kampaň, ale přátelé pití mají svoje cesty, jak kupříkladu spotřebu vína nesnižovat. V úsporném balíčku vlády neprošla spotřební daň na víno.
Vinařská lobby si to pojistila. Zdanění tichých vín přitom bylo ve hře a v rámci vládních úspor ho doporučovala i Národní ekonomická rada vlády (NERV). V minulých deseti letech už se o tomto typu zdanění jednalo. V roce 2012 daň navrhoval zavést tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Marně.
Při nezavedení spotřební daně na tiché víno se argumentuje ochranou našich vinařů. Možná by se mohlo myslet i na ochranu dětí, žen a mužů, kteří spadnou do ďábelské závislosti na alkoholu.
Autor je komentátor Aktuálně.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.