Martin Fendrych: Suchej únor. Ovládáme my alkohol, nebo alkohol nás?

4. únor 2024

Ve čtvrtek začal únor a s ním i Suchej únor. Kampaň, která se snaží lidi přesvědčit, aby to během nejkratšího měsíce v roce vydrželi bez alkoholu. Podle mě jedna z nejlepších masových, mediálně podporovaných akcí u nás. Mimochodem neprobíhá jen v Česku, ale i v jiných evropských zemích, někde třeba jako Suchý leden, nebo v Kanadě jako Dry Feb.

Má Suchej únor smysl? Podle údajů Českého statistického úřadu průměrný Čech v roce 2022 vypil 143 litrů piva, skoro 20 litrů vína a 7 litrů lihovin. V konzumaci alkoholu patříme spolu s Litvou a Moldavskem mezi tři nejhorší státy v Evropě.

Čtěte také

V populaci se vyskytuje jen třetina lidí, kteří pijí mírně nebo abstinují. Naopak vysoké riziko závislosti hrozí 17 až 19 procentům obyvatel. Obří číslo. Ve srovnání s minulostí sice spotřeba alkoholu na jednotlivce mírně klesá, ale desetina dospělých stále pije denně.

Kampaň Suchej únor zná 84 procent české společnosti a loni se ho účastnilo 900 tisíc dospělých. Ano, je to masovka, což může některé jednotlivce odpuzovat. Jenomže právě ta masovost je velmi přínosná. Proč? Protože je najednou „normální“ nepít, míněno nepít alkohol, nechlastat. Pití je, jak ví každý z nás, společenská záležitost, dokonce velmi často „společenská nutnost“. Kdo nepije s námi, je „divnej“.

Znám alkoholiky, před které, jakmile přijdou do společnosti, někdo hned postaví pivo nebo panáka. To je u nás prostě úzus, samozřejmost. Pro lidi, kteří se chtějí zbavit závislosti na alkoholu, kteří ji chtějí začít krotit, je pak velmi nesnadné odolat. Během „sucháče“, to jde líp, najednou, na jeden měsíc, letos na 29 dní, začne znít věta „já nepiju“ normálně. Právě proto, že jde o masovku, že o té akci ví většina společnosti, že je to na chvíli dokonce „in“.

Alkoholtester

Mnozí z nás jsou zvyklí pít a alkohol je skoro vždycky po ruce. Suchej únor najednou nabízí zajímavou možnost: můžu si soukromě otestovat, jaký mám vztah k alkoholu, kdo koho ovládá, jestli já své pití, nebo jestli alkohol ovládá mě. Protože my přece nechceme být ovládáni, být pod pantoflem flašky, být bezmocní.

Čtěte také

Jsme společnost posedlá zdravím, a přitom tolik z nás pravidelně pije, jako by alkohol zdraví neškodil. Což je prokázaný a fatální omyl. Jako bychom neviděli ve své těsné blízkosti lidi, muže i ženy, žen dokonce přibývá, kteří se potácejí v závislosti na alkoholu, už bez něj nedokážou existovat a viditelně scházejí.

Během „sucháče“ máte dvě možnosti. Buď si ověříte, že nepít pro vás není problém. Super, neovládá vás. Nebo zjistíte, že už to bez pití nedáváte. Pak vás alkohol ovládá, lítáte v tom.

Martin Fendrych

Jak se podle adiktologů pozná závislost? Minimálně během jednoho měsíce cítíte silnou touhu, pocit nutkání po alkoholu. Máte obtíže s kontrolou jeho užívání a trvale ho konzumujete, i když to má negativní následky. Dáváte alkoholu přednost před jinými aktivitami a povinnostmi.

Pokud nás chytil, hned bychom s tím měli začít něco dělat, bránit se té pekelné závislosti. A měli bychom požádat své okolí, aby nám pomohlo.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.