Martin Fendrych: Robert Fremr na Ústavní soud opravdu nepatří

12. srpen 2023

Prezident Petr Pavel odložil jmenování Roberta Fremra ústavním soudcem. Chce jeho fungování v justici před rokem 1989 nejprve prostudovat a konzultovat s odborníky. Dělá to tak trochu s křížkem po funuse, protože Fremra vybral jako kandidáta, nechal Senát, aby o něm hlasoval, a Fremr v Senátu prošel. Sice těsně, ale prošel.

Prezident má sedmičlenný panel, experty, kteří mu mají kandidáty prověřit a doporučit. Panel vede profesor Jan Kysela. Fremr prošel i tímto sítem.

Čtěte také

Kysela byl však na Fremrovu minulost upozorněn. Věděl, že v roce 1988 soudil kauzu Olšanské hřbitovy a odsoudil Alexandera Ereta na 6,5 roku do vězení. Dostal od Petra Pazdery Payna, spisovatele a evangelického pastora, dostatek materiálů, které svědčily o tom, že Ereta nevyšetřovala kriminálka, ale Státní bezpečnost, komunistická Státní bezpečnost (StB).

Pavel neměl Fremra Senátu vůbec předložit. I Senát měl dost informací k dispozici, a přece tam Fremr těsně prošel. Svědčí to o lhostejnosti mnoha lidí k tomu, co se u nás dělo za totalitního režimu.

Odmítnout spolupráci šlo

Nejde ale jen o minulost. Fremr před senátory opakovaně nemluvil pravdu. Zapřel, že Ereta vyšetřovala StB, tvrdil, že nešlo o exemplární případ sledovaný médii, ač to bylo naopak, vymyslel si, že Ereta zastupoval Ota Motejl atd. Bylo by to jiné, kdyby před senátory přiznal, že se bál StB, a proto devatenáctiletého kluka odsoudil na 6,5 roku do vězení za činy, které nespáchal. Fremr to nepřiznal. Nejde tedy „jen“ o 35 let starou minulost, ale i o žhavou přítomnost.

Čtěte také

Když byl na kauzu Olšanské hřbitovy dotázán ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna, řekl k ní toto: „Těmi drakonickými tresty evokuje ta nejhorší 50. léta. Musíme si uvědomit, že kluci ve věku 18, 19, 20 let dostanou 10, sedm a pět let, to jsou šílené tresty... Když jsem četl materiály, které máme k dispozici v Archivu bezpečnostních složek, na všem je razítko Státní bezpečnosti. Takže není pravda, že nikdo nemohl vědět, že ta Státní bezpečnost v případu byla od počátku zapojena. Osobně si myslím, že nebyla náhoda, pokud Městský soud v Praze, kterému předsedal právě pan doktor Fremr, v červenci roku 1988 vynesl ty drakonické tresty.“ Podle Kudrny to mohlo fungovat jako varování pro občany před výročím okupace v roce 1968.

Ozývají se i hlasy, které Fremra chápou, jako soudce se přece nemohl postavit proti StB. Jako soudce musel soudit, jak oni chtěli. K tomu dodám, že můj otec byl právník, po roce 1948 za ním přišla StB a chtěla, aby udával. Odmítl, přišel o práci a živil se pak jako řidič autobusu. Zničili mu kariéru, ale odmítnout spolupráci s StB šlo.

Martin Fendrych

Fremr byl podle Kudrny „horlivým prorežimním soudcem“, protože odsoudil 145 osob za nedovolené opuštění republiky a čtyři z nich byly odsouzeny v přítomnosti. Cituji Kudrnu: „A je zajímavé, že odvolací soud pak u dvou těch odsouzených osob změnil nepodmínečný trest na podmíněný.“

Ne, Robert Fremr na Ústavní soud opravdu nepatří.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio