Martin Fendrych: Řehka chce, abychom dávali na obranu víc než 2 procenta HDP. Zatím to nehrozí
Poprvé se u nás konalo výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO, kde bylo od pátku do neděle asi 350 zahraničních hostů. Na zasedání mluvil prezident Petr Pavel a náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Pavel řekl, že svět už nestojí na soupeření Západu a Východu. Stále víc v něm soupeří demokracie s autokracií.
Čtěte také
„Zatímco my stojíme za hodnotami demokracie, osobní svobody, vlády práva, lidských práv jsou zpochybňovány našimi oponenty. Nikoli pouze těmi tradičními, jako je Rusko, ale také Čínou, Severní Koreou či Íránem,“ řekl.
Podle Pavla mnoho dalších zemí sleduje, jak se střet vyvine. „Je tedy na nás ukázat, že náš model je více hodný následování než model autokracií,“ dodal.
Nejde jen o to, jestli je svoboda více hodna následování než otročení, jde i o to, jestli jsme schopni svoji svobodu nabízet jako systém, který se dokáže ubránit.
Armáda vyhrává bitvy, ekonomika války
Podle předsedy Vojenského výboru NATO Roba Bauera má Aliance dva úkoly: dál podporovat Ukrajinu a posílit vlastní schopnost odstrašení, vlastní obranu. Bauer zdůraznil, že potřebujeme značně posílit výrobní kapacity obranného průmyslu.
Čtěte také
Cituji: „Čím více spojenci koordinují svoji obrannou produkci, tím silnější je schopnost odstrašení. Čím silnější je schopnost odstrašení, tím větší šanci máme na ochranu svobod, které zde máme, a na zabránění tomu, aby se válka přenesla na naši půdu.“ Bauer dodal, že armáda může vyhrávat bitvy, ale ekonomika vyhrává války.
Nadšení u českého ministra financí Stanjury (ODS) a premiéra Fialy (ODS) ale zřejmě nevyvolal Karel Řehka. Na zasedání prohlásil, že v budoucnu nebude stačit vynakládat na obranu jen dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Budeme muset dávat víc.
Cituji: „Hrozby, kterým čelíme, jsou stále složitější a naší odpovědností jako vojenských velitelů je zajistit, aby se strategická rozhodnutí promítla do činů.“
Jen hra s čísly?
Dnešní realita? Vláda Petra Fialy letos poprvé slibuje, že ty dvě procenta na obranu dá, pětikoalice si na to dokonce loni přijala zákon, který k tomu vládu zavazuje.
Čtěte také
Jenomže server Novinky.cz nedávno napsal, že zřejmě těch 160 miliard korun na obranu vláda nedá, podle serveru „samotná obrana získá jen 154 miliard. Zbývajících šest dostanou další resorty a úřady. Že je NATO uzná jako obranné výdaje, je podle odborníků a opozice nepravděpodobné“.
Bývalý český velvyslanec při NATO Jakub Landovský k tomu poněkud ironicky sdělil, že by „vláda neměla zkoušet uplatnit výdaje na platy učitelů základních škol s odůvodněním, že učí budoucí vojáky číst, psát a počítat“.
Uvidíme, co NATO jako obranné výdaje nakonec uzná. Bylo by hodně české, ale v dnešní situaci hazardní, kdyby se ta dvě procenta HDP vláda pokusila nějak „očůrat“.
A dávat víc pro zachování míru, jak chce Řehka, zatím zřejmě holt nebudeme.
Autor je komentátor Aktuálně.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.