Dvacet let slibujeme. Teď nastal čas dát dvě procenta na obranu do zákona, věří náměstek Šulc. Je to nadbytečné, pokud chybí dostatečná politická vůle, míní exministr Metnar

12. říjen 2022

Potřebuje Česko zákon, který stanoví výdaje na armádu ve výši aliančního závazku dvou procent HDP? Zlepšila by legislativa připravená ministerstvem obrany naši obranyschopnost?

„Vzhledem k tomu, že jsme ta dvě procenta slíbili už před dvaceti lety, tak nastal čas, aby to bylo stanoveno zákonem,“ uvádí v Pro a proti náměstek ministryně obrany František Šulc.

Čtěte také

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar za hnutí ANO pochybuje, že zákon navýšení výdajů na obranu reálně zajistí. „Daná právní úprava je nadbytečná, pokud nebude dostatečná politická vůle.“

„Politická shoda na těchto výdajích je tu už dvacet let, ale praxe byla jiná,“ upozorňuje úředník. „Ona dvě procenta jsme naposled měli kolem roku 2002. Zákon ale nemluví jen o výši výdajů, ale obsahuje i metodiku, co do nich zahrnout a jak transparentně financovat projekty.“

Za vlády ANO se tento rozpočet zdvojnásobil, takže je třeba v tom pokračovat.
Lubomír Metnar

Bývalý ministr nevidí jinou cestu k tomu, aby si politikové uvědomili nutnost modernizace české armády, jak se stát zavázal. „Lepší než legislativa je komunikovat potřebnost vybavené armády a možnost nebezpečí.“

„Dvacet let se to vysvětluje, dvacet let se o tom hovoří, dvacet let se hledá shoda. Co k tomu mám říct víc?“ konstatuje Šulc.

Ta dvě procenta jsou vyjádřením politické vůle. To, co pak utratíte, je závislé na spoustě dalších okolností.
František Šulc

„Shoda na navyšování výdajů na obranu ale už u nás až na výjimky je,“ tvrdí Metnar. „Za vlády ANO se tento rozpočet zdvojnásobil, takže je třeba v tom pokračovat. Trajektorie je nastavena a komunikace také, takže směřujeme ke dvum procentům.“

Čtěte také

Podle poslance armáda také tyto zdroje vyčerpá efektivně. „Má své strategické dokumenty schválené vládou a má konkrétně naplánováno, co potřebuje. Takže ano, armáda ví, co chce, kam směřovat, aby vybudovala schopnosti nejen na národní, ale i na alianční úrovni,“ ujišuje Lubomír Metnar (ANO).

„Ta dvě procenta jsou vyjádřením politické vůle. To, co pak utratíte, je závislé na spoustě dalších okolností. Každopádně je hodnoceno to, jak plníte tzv. capability targets, které jsou schvalovány v rámci plánování NATO, a zároveň jestli je ta politická vůle vyjádřena rozpočtem v té stanovené výši,“ obhajuje přínos zákonem stanovené výše výdajů na obranu František Šulc.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související