Martin Fendrych: Akce a reakce. Soudy dávají nízké tresty za znásilňování dětí. Proto vznikají skupiny „lovců predátorů“
Nový fenomén: čeští občané berou spravedlnost do svých rukou. Nečekají, až, nebo jestli vůbec, zasáhne policie. Jde o případy sexuálních predátorů. Na lovy těchto lidí upozornil týdeník Reflex, pak server Seznam a později Novinky.cz.
Vznikají skryté skupiny „lovců predátorů“, na sociální síti vytvoří falešný profil třeba nezletilé dívky, vylákají na něj predátora, chytí ho, zbijí a natočí s ním video, které pak zveřejní.
Čtěte také
Něco podobného probíhalo i dřív. Nové je to, že lovci nepředají chyceného člověka policii, ale sami ho zmlátí a natočí. Suplují kriminálku, žalobu a rovnou i soud. Je to samozřejmě nezákonné. Případy „lovců predátorů“ řeší několik státních zastupitelství a policie.
Paradoxně jedním z lidí, kteří spadli do nastražené pasti, byl i policista. Nalákat se nechal na 14letou dívku. Na videu s ním je pak vidět i jeho policejní průkaz. Predátor se tedy našel i mezi strážci zákona. Byl už postaven mimo službu.
Lovci predátorů?
Proč jsou predátoři loveni? Jeden důvod je zřejmý: jsou jím nízké tresty, ke kterým soudy odsuzují chycené sexuální násilníky. Už dlouhou dobu na tuto soudní praxi upozorňují některé neziskové organizace. A média.
Čtěte také
Kupříkladu na začátku ledna Krajský soud v Brně změnil trest za mřížemi na trest podmínečný v případu, kdy muž tři roky znásilňoval a vydíral nezletilou dívku. Šlo o jejího nevlastního otce a soud argumentoval tím, že živí rodinu.
Podle spolku Bez trestu, který se zabývá sexualizovaným násilím, končí podmíněným trestem polovina případů.
A dvě socioložky z Masarykovy univerzity v Brně loni zveřejnily analýzu, podle které až polovina pachatelů znásilnění dětí dostává tresty pod dolní hranicí trestní sazby. Hrozí jim 5 až 12 let, ale soudy jim vyměřují tresty od 3 do 8 let.
A právě ten tříletý trest může skončit jako podmíněný. Všimnout jsme si toho mohli loni v srpnu, kdy muž z Břeclavska dostal podmínku za znásilnění a pohlavní zneužití několika chlapců v průběhu více let. Nepochopitelné.
Čtěte také
Těžko se pak divit, že je veřejnost nejen znepokojená, ale i rozhořčená, když padají tak nízké a podle laického posuzování zcela nepřiměřené tresty.
Mezi lovci predátorů mohou být také mladí lidé, kteří si prošli sexuálním násilím a v „lovu“ vidí odplatu či spravedlnost. Pohnutek najdeme víc,taky „slávu“ na sociálních sítích a počet kliků na videa s chycenými sexuálními násilníky.
Na text, který zveřejnily Novinky, zareagovala Barbora Urbanová, poslankyně za Starosty a nezávislé.
Nesouhlasí s tím, že lidé berou spravedlnost do vlastních rukou, ale také říká jasně: „Budou-li dál padat podmínky za znásilňování dětí, budou-li si z nás sexuální predátoři dělat dobrý den a ještě moct zakládat kroužky, aby se dostali k dětem, budou pak vznikat i tyhle iniciativy. Nesouhlasím s tím, násilí není řešení, ale dokud si celý systém (zdravím policii, státní zástupce, soudce) neuvědomí, co hrozí, a nezačne konat, budou se dít tyhle věci. Akce a reakce.“
Drsné, když toto píše poslankyně z vládní strany. A ještě drsnější je, že má pravdu.
Autor je komentátor Aktuálně.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.