Marta Kubišová: Nechci na jevišti vyvolávat soucit, v nejlepším se má přestat

18. červenec 2016

Marta Kubišová, nositelka tří Zlatých slavíků, ale také mluvčí Charty 77. Za svůj nejlepší song pokládá svoji dceru. Dvacet let nesměla zpívat a s Listopadem přišel velký návrat. Není jen zpěvačkou, je symbolem odvahy, vnitřní síly a člověkem, který si dokázal nezadat. Připravuje své poslední album, které vyjde letos na podzim.

Ohlásila jste na příští rok, kdy budete mít 75 let, konec kariéry. Proč?

„Jeden den mi lidé po koncertu říkají - z vás prýští ta síla – ale já se druhý den cítím jako vyždímaný hadr. To jsem dřív neměla. Člověk musí znát své síly a hlavně nesmí sám sobě něco nalhávat. A já jsem toho názoru, že bych neměla vyvolávat na jevišti soucit. V nejlepším se má přestat," odpovídá Marta Kubišová na otázku Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus.


Marta Kubišová k tomu, kdo ji v období komunismu ublížil: „Když jsem se vracela k tomu zpívání podruhé, tak jsem věděla, že nemůžu být soudce. S tím se musí každý sám v sobě vyrovnat. Někdo s nimi vyl hodně, někdo málo. Každý, kdo měl rodinu, cítil, že se musí nějakým způsobem živit...Odpustit lze, ale nelze zapomenout," říká Barboře Tachecí.

Prošla ve své profesní kariéře různými obraty; díky svému otevřenému jednání a osobní odvaze nemohla v obodobí okupace veřejně vystupovat a svůj podíl na tom mělo i přivítání Alexandra Dubčeka v roce 1968 společně s herečnou Ivou Janžurovou. Byla několikrát vyslýchána StB, zároveň se s lidmi, kteří si tzv. zadali s režimem, dále setkává. Na toto konto odpovídá: „Odpustit ano, ale zapomenout nelze."

Zvířatům, jejich ochraně a pomoci, se bude věnovat dál. Je to už 24 let, co vysílá pořad České televize Chcete mě? Dále kromě koncertování zpívá například na letní scéně divadla Ungelt v muzikále Touha jménem Einodis – roli Sidonie Nádherné cítí jako tzv. napsanou na tělo. A také vydává soulovou desku, která vyjde v říjnu, a dokončila ji s Petrem Maláskem: „Petr říkal, že bude poslední, že to bude taková koruna."

Před čtyřmi lety podpořila iniciativu Vyměňte politiky a tehdy prohlásila: „Poslední čtyři roky mi připadaly, že žiji v blázinci." A jak to vidí dnes? „Připadá mi, že blázinec pokračuje nadále. A víte, co mi vadí nejvíc? Jak jsou politici odtržení od života. Pět nebo šest let vědí, že se budou dít hrozné věci. Že ve světě to nepůjde a bude tady velký příliv utečenců odevšad, kde se bojuje. Vědí to a dodnes nemají plán. Totálně selhávají," myslí si Kubišová a přirovnává celou situaci k soumraku bohů. Jak říká, jsou lidé, kteří by řešení měli, ale ti nejsou tzv. u vesel.

„Vše posuzuji selským rozumem. A proto říkám, že jsou odtrženi od reality, protože politici ho nepoužívají," říká Marta Kubišová a například také uvádí: „Pokud to Donald Trump vezme do ruky, tak si myslím, že klidně ta válka třetí vypukne. Nebo něco podobného."

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus, ve kterém Marta Kubišová například také mluví o svém vztahu k mužům a své dceři.

autoři: bta , bar
Spustit audio