Marie Benešová: Co je za rozhodnutím Ústavního soudu? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?

5. únor 2021

Událostí tohoto týdne je beze sporu verdikt Ústavního soudu ČR o změně volebního zákona. Tribunál zrušil některá jeho ustanovení, jako například přepočet hlasů voličů d'Hondtovou metodou.

V kombinaci s 14 volebními kraji totiž podle ÚS nezaručuje ústavní princip rovnosti hlasů. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v rozhovoru pro Deník N řekla, že toto rozhodnutí na ni působí neobjektivně a budí řadu otázek.

Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil? Blíž se k tomu vyjadřovat nebudu, protože Ústavní soud je naše vrcholové těleso, jeho rozhodnutí máme respektovat. Ale těžko na to hledám slova, protože to udělá chaos na naší politické scéně. A kupodivu to může být i kontraproduktivní, jestli tím někdo něco zamýšlel.(...) Soudci jsou jenom lidé, někteří chtějí opakovat mandát.
Marie Benešová

Čtěte také

Po kritických reakcích odborné i široké veřejnosti ale ministryně svá slova mírnila.

Ale její tvrzení že soudci mohli mít za své rozhodnutí ohledně volebního zákona něco přislíbeno, označila Soudcovská unie za nepodložené obvinění. Státní zástupci pokládají výroky za bezdůvodné znevážení soudu a jeho soudců.

Ptáme se

Co to znamená, pokud šéfka rezortu veřejně kritizuje rozhodnutí ÚS? Jaký dopad mohou mít její slova na veřejnost, na důvěru lidí v soudy na čele s tím ústavním?

Výrok týdne s Lucií Vopálenskou najdete v audiozáznamu. Hostem byl komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo. K výrokům ministryně spravedlnosti Marie Benešové se na Plusu v rozhovoru s Lukášem Matoškou vyjádřil i bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související