Marek Hudema: Tak je NATO ve válce s Ruskem, nebo není?
Hrozí Západu skutečně horká válka s Ruskem? Podle nedávného vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina ano. Prohlásil totiž, že pokud Západ povolí Ukrajině útočit západními dalekonosnými zbraněmi na cíle hluboko na ruském území, bude to znamenat, že země Severoatlantické aliance jsou ve válce s Ruskem. Šlo o reakci na požadavek ukrajinského prezidenta, aby to Západ povolil.
Putinova reakce je na první pohled podivná. Nejde přece o žádnou západní agresi nebo dodávky zbraní někomu, kdo napadl Rusko. Naopak, právě z hloubi ruského území útočí ruská armáda svými bombardéry a raketami na Ukrajinu.
Čtěte také
Není tedy žádný logický důvod, aby se ukrajinská armáda nesnažila tato místa zasáhnout – přitom může samozřejmě použít jakékoli zbraně a je jedno, kde jsou vyrobené, nebo kdo jí je dodal.
Putinovo vyjádření vlastně svoji logiku má. Nejde totiž vůbec o realitu. V jeho hlavě už Západ proti Rusku válku vede. Už před invazí na Ukrajinu přece začal tvrdit, že takzvaný „kolektivní Západ“ proti Rusku vede – nebo se minimálně připravuje – na agresi.
Útok na Ukrajinu pak označil za boj proti „kolektivnímu Západu“. Původně přitom tuto rétoriku používala část ruských nacionalistů obdivujících carské Rusko a Sovětský svaz zároveň. K tomu nakonec dospěl i Putin.
Nesoulad ruské propagandy a reality
Jenže Západ jaksi proti Rusku neválčí a nikdy nechtěl, a to Putina znepokojuje. On totiž chce, aby se jeho teze staly realitou. Už jen proto, že nesoulad propagandy a reality může vnášet nepokoj do hlav některých ruských občanů.
Čtěte také
Nejraději by to asi udělal tak, že si se Západem dohodne „mír“. Tedy, že mu Spojené státy a západní Evropa přenechají oficiálně Ukrajinu, a případně donutí i další východoevropské státy, aby akceptovaly ruský vliv.
Jenže k tomu se nikdo nechystá. Putinovi tak nakonec bude vyhovovat i pár úderů do ruského zázemí západními zbraněmi, které bude vydávat za potvrzení své propagandy.
Vojensky proti NATO nepodnikne nejspíš skoro, nebo vůbec nic. Skutečnou válku se Západem si totiž – jak sám několikrát nepřímo řekl –, rozhodně nepřeje. Protože se obává, že by ji prohrál.
Autor je komentátor serveru lidovky.cz
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.